Medulin: stanovništvo i statistika
Medulin: stanovništvo 8.073 (2025), površina 11,0 km², gustoća naseljenosti 734 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 81. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +24,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 8.073
- 11,0 km²
- 734 stanovnika/km²
Medulin u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Medulin je na 7. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem: Medulin ima 32,3 %, u usporedbi s prosjekom od 23,9 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 24,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Medulin
Medulin: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 6.476, a 2025. godine 8.073.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 6.526 |
| 2021 | 6.574 |
| 2022 | 6.809 |
| 2023 | 7.380 |
| 2024 | 7.875 |
| 2025 | 8.073 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Stanova na 1000 stanovnika”.
- Istarska županija: prvo mjesto za „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem”.
- „Broj postelja u komercijalnom smještaju”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi u godini”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.541.
- Gustoća naseljenosti 6,5 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Medulin
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Medulin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,5 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 102. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 28,6 % | 24,2 % | 22,9 % | 87. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,7 % | 13,3 % | 13,7 % | 380. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,5 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 250. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 27,7 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 32. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 22,3 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 32. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Medulin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 10.694 | 154.469 | 2.390.500 | 32. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.632 | 807 | 604 | 32. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 32,8 % | 15,1 % | 7,9 % | 53. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 20,6 % | 23,6 % | 25,9 % | 407. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 101,3 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 257. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 227 | 2.004 | 16.654 | 10. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 109,0 | 45,3 | 7,2 | 15. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Medulin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 23,6 % | 20,9 % | 12,8 % | 219. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 83,6 % | 71,1 % | 31,3 % | 19. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Medulin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,6 % | 3,1 % | 6,0 % | 433. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,4 % | 14,8 % | 19,5 % | 485. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,6 % | 8,7 % | 9,0 % | 360. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.205 € | 10.182 € | 7.821 € | 115. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.817 € | 11.120 € | 11.010 € | 464. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.581 € | 7.219 € | 6.391 € | 22. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 541 | 588 | 456 | 65. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 262 | 295 | 302 | 455. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Medulin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,6 % | 3,2 % | 4,6 % | 351. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 48,0 % | 53,3 % | 45,2 % | 185. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.354 | 65.026 | 1.262.193 | 119. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 172 | 317 | 150 | 237. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 56,0 % | 36,7 % | 55,5 % | 267. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Medulin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 2.543.792 | – | 9.381 | 6. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 386,2 | 141,5 | 1,6 | 12. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 19,3 % | 17,0 % | 6,5 % | 64. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 2.627.303 | – | 303.422 | 5. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 446.639 | – | 45.455 | 9. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 325,4 | 160,6 | 87,2 | 16. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 5,9 | 5,7 | 6,3 | 81. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 96,7 % | 95,4 % | 92,2 % | 21. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 39.836 | – | 4.527 | 1. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 4.934 | 1.824 | 1.506 | 10. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 5,5 % | 17,0 % | 6,6 % | 80. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 41,5 % | 39,2 % | 7,1 % | 17. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Medulin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,45 | 2,57 | 2,75 | 446. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Medulin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 4 | 146 | 1.794 | 60. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 204 | 7.947 | 158.685 | 132. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 25 | 39 | 35 | 396. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 98 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 475 | 14.707 | 291.355 | 98. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 59 | 71 | 72 | 419. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,8 | 7,3 | 6,3 | 450. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 158 | 5.483 | 139.372 | 124. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 20 | 26 | 28 | 410. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 32,3 % | 23,9 % | 13,0 % | 9. mjesto od 545 |
Medulin: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
27,7 ‰ u 2025, u usporedbi s 5,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
22,3 ‰ u 2025, u usporedbi s 2,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
227 u 2024, u usporedbi s 28 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.205 € u 2025, u usporedbi s 6.899 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.817 € u 2025, u usporedbi s 7.432 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.581 € u 2025, u usporedbi s 5.161 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.354 u 2024, u usporedbi s 580 u 2011
Noćenja turista u godini
2.149.335 u 2021, u usporedbi s 1.919.690 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
2.627.303 u 2025, u usporedbi s 2.596.731 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
446.639 u 2025, u usporedbi s 405.563 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
39.836 u 2025, u usporedbi s 40.285 u 2018
Gdje je Medulin?
Susjedne lokalne jedinice
- Ližnjan - Lisignano2,0 km · 4.616
- Pula - Pola9,0 km · 53.545
- Marčana15 km · 4.565
- Fažana - Fasana16 km · 3.697
- Vodnjan - Dignano18 km · 6.226
- Bale - Valle28 km · 1.354
- Svetvinčenat30 km · 2.293
- Raša31 km · 2.787
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Medulin?
Medulin ima 8.073 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 81. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Medulin: kolika je površina?
Medulin ima površinu od 11,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 734 stanovnika/km².
Medulin: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Medulin) promijenio se s 6.476 na 8.073, odnosno za +24,7 %.
Medulin: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 44,820, geografska dužina 13,935.
Broj postelja u komercijalnom smještaju (Medulin): kolika je vrijednost?
Medulin: „Broj postelja u komercijalnom smještaju” iznosi 39.836 (2025), što je 1. mjesto među lokalnim jedinicama (od 146); državni medijan iznosi 4.527.
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (Medulin): kolika je vrijednost?
Medulin: „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem” iznosi 32,3 % (2021), što je 9. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 13,0 %.
Medulin: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Medulin): Ližnjan - Lisignano (2,0 km), Pula - Pola (9,0 km), Marčana (15 km), Fažana - Fasana (16 km), Vodnjan - Dignano (18 km).