Tinjan: stanovništvo i statistika
Tinjan: stanovništvo 1.811 (2025), površina 52,8 km², gustoća naseljenosti 34,3 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 372. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +9,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.811
- 52,8 km²
- 34 stanovnika/km²
Tinjan u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Tinjan je na 25. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Stopa nezaposlenosti: Tinjan ima 1,6 %, u usporedbi s prosjekom od 3,2 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Tinjan ima 75,7, u usporedbi s prosjekom od 45,3 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Kretanje broja stanovnika: Tinjan
Tinjan: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.662, a 2025. godine 1.811.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.719 |
| 2021 | 1.726 |
| 2022 | 1.732 |
| 2023 | 1.756 |
| 2024 | 1.783 |
| 2025 | 1.811 |
Jeste li znali?
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio djece do 14 godina”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 7.395.
- Gustoća naseljenosti 3,3 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Sveti Petar u Šumi, na udaljenosti od 4,2 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Pazin (8.291 st.), udaljena 8,2 km.
Svi pokazatelji: Tinjan
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Tinjan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,1 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 353. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,3 % | 24,2 % | 22,9 % | 308. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 16,0 % | 13,3 % | 13,7 % | 50. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −2,2 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 81. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 14,9 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 116. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 10,5 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 120. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Tinjan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.040 | 154.469 | 2.390.500 | 408. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 602 | 807 | 604 | 274. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 6,1 % | 15,1 % | 7,9 % | 309. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,1 % | 23,6 % | 25,9 % | 265. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 108,2 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 153. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 59 | 2.004 | 16.654 | 61. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 75,7 | 45,3 | 7,2 | 28. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,6 % | 99,9 % | 99,0 % | 174. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Tinjan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 8,9 % | 20,9 % | 12,8 % | 315. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 50,4 % | 71,1 % | 31,3 % | 160. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Tinjan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,5 % | 3,1 % | 6,0 % | 333. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 14,5 % | 14,8 % | 19,5 % | 370. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,4 % | 8,7 % | 9,0 % | 187. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.350 € | 10.182 € | 7.821 € | 102. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.298 € | 11.120 € | 11.010 € | 105. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.450 € | 7.219 € | 6.391 € | 256. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 494 | 588 | 456 | 158. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 255 | 295 | 302 | 475. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Tinjan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,6 % | 3,2 % | 4,6 % | 518. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 56,1 % | 53,3 % | 45,2 % | 23. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 287 | 65.026 | 1.262.193 | 313. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 161 | 317 | 150 | 252. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 70,3 % | 36,7 % | 55,5 % | 107. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Tinjan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 66.626 | – | 9.381 | 130. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 39,3 | 141,5 | 1,6 | 118. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 18,4 % | 17,0 % | 6,5 % | 74. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Tinjan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,98 | 2,57 | 2,75 | 147. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Tinjan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 77 | 7.947 | 158.685 | 299. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 43 | 39 | 35 | 129. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 159 | 14.707 | 291.355 | 306. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 88 | 71 | 72 | 82. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,8 | 7,3 | 6,3 | 388. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 52 | 5.483 | 139.372 | 336. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 29 | 26 | 28 | 228. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 18,4 % | 23,9 % | 13,0 % | 150. mjesto od 545 |
Tinjan: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−2,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −2,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
14,9 ‰ u 2025, u usporedbi s 4,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
10,5 ‰ u 2025, u usporedbi s 2,4 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
59 u 2024, u usporedbi s 10 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.350 € u 2025, u usporedbi s 6.021 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.298 € u 2025, u usporedbi s 8.460 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.450 € u 2025, u usporedbi s 4.203 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
287 u 2024, u usporedbi s 143 u 2011
Noćenja turista u godini
65.199 u 2021, u usporedbi s 20.331 u 2012
Gdje je Tinjan?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Tinjan?
Tinjan ima 1.811 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 372. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Tinjan: kolika je površina?
Tinjan ima površinu od 52,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 34 stanovnika/km².
Tinjan: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Tinjan) promijenio se s 1.662 na 1.811, odnosno za +9,0 %.
Tinjan: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,217, geografska dužina 13,839.
Stopa nezaposlenosti (Tinjan): kolika je vrijednost?
Tinjan: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 1,6 % (2021), što je 518. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Tinjan): kolika je vrijednost?
Tinjan: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 75,7 (2024), što je 28. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Tinjan: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Tinjan): Sveti Petar u Šumi (4,2 km), Pazin (8,2 km), Sveti Lovreč (8,7 km), Karojba (9,4 km), Žminj (9,6 km).