Oprtalj - Portole: stanovništvo i statistika
Oprtalj - Portole: stanovništvo 768 (2025), površina 60,3 km², gustoća naseljenosti 12,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 528. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −5,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 768
- 60,3 km²
- 13 stanovnika/km²
Oprtalj - Portole u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Oprtalj - Portole je na 39. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Kretanje broja stanovnika: Oprtalj - Portole
Oprtalj - Portole: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 812, a 2025. godine 768.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 730 |
| 2021 | 759 |
| 2022 | 762 |
| 2023 | 771 |
| 2024 | 763 |
| 2025 | 768 |
Jeste li znali?
- „Studenti prema mjestu stalnog prebivališta”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 8.445.
- Gustoća naseljenosti 8,9 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Motovun - Montona, na udaljenosti od 5,1 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vižinada - Visinada (1.206 st.), udaljena 7,0 km.
Svi pokazatelji: Oprtalj - Portole
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Oprtalj - Portole | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,2 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 110. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,7 % | 24,2 % | 22,9 % | 224. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,4 % | 13,3 % | 13,7 % | 465. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,9 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 144. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 13,0 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 137. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 13,0 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 83. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Oprtalj - Portole | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 767 | 154.469 | 2.390.500 | 487. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.025 | 807 | 604 | 90. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 13,4 % | 15,1 % | 7,9 % | 216. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 40,3 % | 23,6 % | 25,9 % | 51. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 99,1 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 293. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 2.004 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 13,1 | 45,3 | 7,2 | 167. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,3 % | 99,9 % | 99,0 % | 228. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Oprtalj - Portole | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 4,8 % | 20,9 % | 12,8 % | 379. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 41,3 % | 71,1 % | 31,3 % | 204. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Oprtalj - Portole | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 9,1 % | 3,1 % | 6,0 % | 200. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 17,3 % | 14,8 % | 19,5 % | 314. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,1 % | 8,7 % | 9,0 % | 267. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.799 € | 10.182 € | 7.821 € | 276. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.807 € | 11.120 € | 11.010 € | 160. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.199 € | 7.219 € | 6.391 € | 314. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 417 | 588 | 456 | 393. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 293 | 295 | 302 | 310. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Oprtalj - Portole | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,2 % | 3,2 % | 4,6 % | 391. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 49,6 % | 53,3 % | 45,2 % | 149. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 61 | 65.026 | 1.262.193 | 521. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 80 | 317 | 150 | 444. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 59,6 % | 36,7 % | 55,5 % | 231. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Oprtalj - Portole | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 52.710 | – | 9.381 | 146. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 72,4 | 141,5 | 1,6 | 88. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 12,5 % | 17,0 % | 6,5 % | 130. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Oprtalj - Portole | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,55 | 2,57 | 2,75 | 401. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Oprtalj - Portole | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 24 | 7.947 | 158.685 | 449. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 31 | 39 | 35 | 332. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 51 | 14.707 | 291.355 | 495. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 66 | 71 | 72 | 343. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,7 | 7,3 | 6,3 | 497. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 11 | 5.483 | 139.372 | 524. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 14 | 26 | 28 | 490. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 18,7 % | 23,9 % | 13,0 % | 139. mjesto od 545 |
Oprtalj - Portole: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
13,0 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
13,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.799 € u 2025, u usporedbi s 5.353 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.807 € u 2025, u usporedbi s 8.158 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.199 € u 2025, u usporedbi s 4.274 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
61 u 2024, u usporedbi s 177 u 2011
Noćenja turista u godini
33.056 u 2021, u usporedbi s 64.706 u 2014
Gdje je Oprtalj - Portole?
Susjedne lokalne jedinice
- Motovun - Montona5,1 km · 945
- Vižinada - Visinada7,0 km · 1.206
- Grožnjan - Grisignana8,4 km · 657
- Karojba9,1 km · 1.435
- Buzet11 km · 6.276
- Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica14 km · 1.704
- Buje - Buie14 km · 4.513
- Višnjan - Visignano14 km · 2.225
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Oprtalj - Portole?
Oprtalj - Portole ima 768 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 528. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Oprtalj - Portole: kolika je površina?
Oprtalj - Portole ima površinu od 60,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 13 stanovnika/km².
Oprtalj - Portole: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Oprtalj - Portole) promijenio se s 812 na 768, odnosno za −5,4 %.
Oprtalj - Portole: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,382, geografska dužina 13,824.
Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (Oprtalj - Portole): kolika je vrijednost?
Oprtalj - Portole: „Studenti prema mjestu stalnog prebivališta” iznosi 11 (2025/2026), što je 524. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 67.
Zaposleni u pravnim osobama (Oprtalj - Portole): kolika je vrijednost?
Oprtalj - Portole: „Zaposleni u pravnim osobama” iznosi 61 (2024), što je 521. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 364.
Oprtalj - Portole: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Oprtalj - Portole): Motovun - Montona (5,1 km), Vižinada - Visinada (7,0 km), Grožnjan - Grisignana (8,4 km), Karojba (9,1 km), Buzet (11 km).