Buje - Buie: stanovništvo i statistika
Buje - Buie: stanovništvo 4.513 (2025), površina 16,5 km², gustoća naseljenosti 274 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 155. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −6,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.513
- 16,5 km²
- 274 stanovnika/km²
Buje - Buie u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Buje - Buie je na 12. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Neto dohodak po stanovniku (godišnje): Buje - Buie ima 10.948 €, u usporedbi s prosjekom od 10.182 € (Istarska županija) i državnim prosjekom od 9.698 €.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika: Buje - Buie ima 20,2 ‰, u usporedbi s prosjekom od 13,6 ‰ (Istarska županija) i državnim prosjekom od 4,9 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Buje - Buie
Buje - Buie: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.823, a 2025. godine 4.513.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.442 |
| 2021 | 4.421 |
| 2022 | 4.419 |
| 2023 | 4.449 |
| 2024 | 4.481 |
| 2025 | 4.513 |
Jeste li znali?
- „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.311.
- Gustoća naseljenosti 2,4 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Brtonigla - Verteneglio, na udaljenosti od 2,3 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Umag - Umago (13.409 st.), udaljena 11 km.
Svi pokazatelji: Buje - Buie
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Buje - Buie | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,6 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 139. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 24,5 % | 24,2 % | 22,9 % | 191. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,3 % | 13,3 % | 13,7 % | 416. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,8 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 307. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 12,2 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 151. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 20,2 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 42. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Buje - Buie | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.111 | 154.469 | 2.390.500 | 173. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 701 | 807 | 604 | 202. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 9,2 % | 15,1 % | 7,9 % | 254. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 32,0 % | 23,6 % | 25,9 % | 162. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 95,5 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 356. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 68 | 2.004 | 16.654 | 53. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 46,4 | 45,3 | 7,2 | 50. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 99,9 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Buje - Buie | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 7,8 % | 20,9 % | 12,8 % | 332. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 66,0 % | 71,1 % | 31,3 % | 117. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Buje - Buie | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,3 % | 3,1 % | 6,0 % | 344. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 18,9 % | 14,8 % | 19,5 % | 285. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 11,0 % | 8,7 % | 9,0 % | 164. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.948 € | 10.182 € | 7.821 € | 19. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.950 € | 11.120 € | 11.010 € | 282. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.354 € | 7.219 € | 6.391 € | 287. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 518 | 588 | 456 | 104. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 307 | 295 | 302 | 249. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Buje - Buie | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,6 % | 3,2 % | 4,6 % | 351. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,6 % | 53,3 % | 45,2 % | 126. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.432 | 65.026 | 1.262.193 | 113. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 320 | 317 | 150 | 71. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 48,2 % | 36,7 % | 55,5 % | 347. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Buje - Buie | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 210.860 | – | 9.381 | 82. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 49,1 | 141,5 | 1,6 | 110. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 15,9 % | 17,0 % | 6,5 % | 93. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 247.788 | – | 303.422 | 76. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 54.327 | – | 45.455 | 68. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 54,9 | 160,6 | 87,2 | 100. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 4,6 | 5,7 | 6,3 | 119. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 94,6 % | 95,4 % | 92,2 % | 45. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 3.314 | – | 4.527 | 88. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 734 | 1.824 | 1.506 | 107. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 27,6 % | 17,0 % | 6,6 % | 12. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 21,7 % | 39,2 % | 7,1 % | 38. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Buje - Buie | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,50 | 2,57 | 2,75 | 419. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Buje - Buie | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 4 | 146 | 1.794 | 60. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 205 | 7.947 | 158.685 | 131. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 45 | 39 | 35 | 91. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 98 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 359 | 14.707 | 291.355 | 146. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 80 | 71 | 72 | 148. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,4 | 7,3 | 6,3 | 337. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 75 | 5.483 | 139.372 | 241. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 17 | 26 | 28 | 457. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 19,3 % | 23,9 % | 13,0 % | 126. mjesto od 545 |
Buje - Buie: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
12,2 ‰ u 2025, u usporedbi s 1,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
20,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
68 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.948 € u 2025, u usporedbi s 5.812 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.950 € u 2025, u usporedbi s 7.867 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.354 € u 2025, u usporedbi s 4.345 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.432 u 2024, u usporedbi s 1.689 u 2011
Noćenja turista u godini
168.125 u 2021, u usporedbi s 171.710 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
247.788 u 2025, u usporedbi s 202.558 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
54.327 u 2025, u usporedbi s 42.404 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
3.314 u 2025, u usporedbi s 2.803 u 2018
Gdje je Buje - Buie?
Susjedne lokalne jedinice
- Brtonigla - Verteneglio2,3 km · 1.564
- Grožnjan - Grisignana5,5 km · 657
- Umag - Umago11 km · 13.409
- Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica11 km · 1.704
- Tar-Vabriga - Torre-Abrega11 km · 2.536
- Novigrad - Cittanova11 km · 4.207
- Vižinada - Visinada12 km · 1.206
- Oprtalj - Portole14 km · 768
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Buje - Buie?
Buje - Buie ima 4.513 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 155. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Buje - Buie: kolika je površina?
Buje - Buie ima površinu od 16,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 274 stanovnika/km².
Buje - Buie: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Buje - Buie) promijenio se s 4.823 na 4.513, odnosno za −6,4 %.
Buje - Buie: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,400, geografska dužina 13,650.
Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (Buje - Buie): kolika je vrijednost?
Buje - Buie: „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)” iznosi 10.948 € (2025), što je 19. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7.821 €.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (Buje - Buie): kolika je vrijednost?
Buje - Buie: „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika” iznosi 20,2 ‰ (2025), što je 42. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,7 ‰.
Buje - Buie: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Buje - Buie): Brtonigla - Verteneglio (2,3 km), Grožnjan - Grisignana (5,5 km), Umag - Umago (11 km), Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica (11 km), Tar-Vabriga - Torre-Abrega (11 km).