Baška: stanovništvo i statistika
Baška: stanovništvo 1.791 (2025), površina 98,9 km², gustoća naseljenosti 18,1 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 376. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +5,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.791
- 98,9 km²
- 18 stanovnika/km²
Baška u brojkama
Ključne informacije
Primorsko-goranska županija: Baška je na 28. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 36).
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Baška ima 7,2 %, u usporedbi s prosjekom od 21,1 % (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Noćenja turista po stanovniku u godini: Baška ima 601,7, u usporedbi s prosjekom od 59,1 (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 27,6.
Kretanje broja stanovnika: Baška
Baška: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.701, a 2025. godine 1.791.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.644 |
| 2021 | 1.647 |
| 2022 | 1.674 |
| 2023 | 1.710 |
| 2024 | 1.748 |
| 2025 | 1.791 |
Jeste li znali?
- Primorsko-goranska županija: prvo mjesto za „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”.
- Primorsko-goranska županija: prvo mjesto za „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Noćenja turista po stanovniku u godini”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 13.852.
- Gustoća naseljenosti 6,2 puta je manja od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Baška
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Baška | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 48,2 god. | 46,6 god. | 44,8 god. | 79. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 29,2 % | 25,8 % | 22,9 % | 78. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,0 % | 12,5 % | 13,7 % | 433. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −13,7 ‰ | −7,7 ‰ | −6,8 ‰ | 471. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 29,0 ‰ | 9,1 ‰ | 3,1 ‰ | 27. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 16,2 ‰ | 8,7 ‰ | 3,7 ‰ | 62. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Baška | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.056 | 208.353 | 2.390.500 | 126. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 2.449 | 793 | 604 | 10. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 36,8 % | 11,0 % | 7,9 % | 30. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 7,2 % | 21,1 % | 25,9 % | 542. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 85,7 m² | 84,1 m² | 100,4 m² | 488. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 932 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 31,5 | 17,9 | 7,2 | 88. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Baška | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 6,7 % | 23,2 % | 12,8 % | 346. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 79,4 % | 64,6 % | 31,3 % | 34. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Baška | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,6 % | 2,0 % | 6,0 % | 433. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 7,4 % | 14,0 % | 19,5 % | 518. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 4,2 % | 7,2 % | 9,0 % | 513. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.308 € | 10.457 € | 7.821 € | 39. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.330 € | 12.574 € | 11.010 € | 532. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.592 € | 7.408 € | 6.391 € | 224. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 759 | 526 | 456 | 7. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 358 | 333 | 302 | 116. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Baška | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,2 % | 4,0 % | 4,6 % | 536. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,3 % | 50,8 % | 45,2 % | 136. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 321 | 93.107 | 1.262.193 | 294. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 184 | 350 | 150 | 215. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 19,1 % | 38,8 % | 55,5 % | 510. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Baška | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 996.474 | – | 9.381 | 28. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 601,7 | 59,1 | 1,6 | 5. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 37,9 % | 11,3 % | 6,5 % | 6. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 1.000.629 | – | 303.422 | 26. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 183.635 | – | 45.455 | 27. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 558,7 | 66,3 | 87,2 | 5. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 5,4 | 4,9 | 6,3 | 97. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 93,9 % | 89,4 % | 92,2 % | 55. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 11.766 | – | 4.527 | 32. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 6.570 | 875 | 1.506 | 6. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 11,5 % | 13,0 % | 6,6 % | 53. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 27,0 % | 22,7 % | 7,1 % | 34. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Baška | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,14 | 2,42 | 2,75 | 535. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Baška | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 135 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 41 | 9.312 | 158.685 | 406. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 23 | 35 | 35 | 415. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 99 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 117 | 18.300 | 291.355 | 385. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 65 | 69 | 72 | 353. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,3 | 8,2 | 6,3 | 190. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 35 | 8.642 | 139.372 | 414. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 20 | 33 | 28 | 410. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 23,3 % | 28,0 % | 13,0 % | 64. mjesto od 545 |
Baška: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−13,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
29,0 ‰ u 2025, u usporedbi s 6,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
16,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.308 € u 2025, u usporedbi s 6.316 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.330 € u 2025, u usporedbi s 5.858 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.592 € u 2025, u usporedbi s 4.531 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
321 u 2024, u usporedbi s 199 u 2011
Noćenja turista u godini
837.894 u 2021, u usporedbi s 838.110 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
1.000.629 u 2025, u usporedbi s 1.006.649 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
183.635 u 2025, u usporedbi s 180.491 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
11.766 u 2025, u usporedbi s 12.582 u 2018
Gdje je Baška?
Susjedne lokalne jedinice
- Punat11 km · 1.910
- Senj12 km · 5.631
- Vrbnik13 km · 1.195
- Krk15 km · 7.472
- Lopar16 km · 1.105
- Novi Vinodolski18 km · 4.395
- Vinodolska općina21 km · 3.278
- Dobrinj21 km · 2.526
Primorsko-goranska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Baška?
Baška ima 1.791 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 376. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Baška: kolika je površina?
Baška ima površinu od 98,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 18 stanovnika/km².
Baška: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Baška) promijenio se s 1.701 na 1.791, odnosno za +5,3 %.
Baška: gdje se nalazi?
Županija: Primorsko-goranska županija. Geografska širina 44,971, geografska dužina 14,754.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Baška): kolika je vrijednost?
Baška: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 7,2 % (2021), što je 542. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Noćenja turista po stanovniku u godini (Baška): kolika je vrijednost?
Baška: „Noćenja turista po stanovniku u godini” iznosi 601,7 (2019), što je 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 422); državni medijan iznosi 1,6.
Baška: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Baška): Punat (11 km), Senj (12 km), Vrbnik (13 km), Krk (15 km), Lopar (16 km).