Sveti Lovreč: stanovništvo i statistika
Sveti Lovreč: stanovništvo 1.020 (2025), površina 31,7 km², gustoća naseljenosti 32,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 495. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo je stabilno: +0,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.020
- 31,7 km²
- 32 stanovnika/km²
Sveti Lovreč u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Sveti Lovreč je na 36. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika: Sveti Lovreč ima 118, u usporedbi s prosjekom od 71 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 75.
Udio noćenja stranih turista: Sveti Lovreč ima 98,4 %, u usporedbi s prosjekom od 95,4 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 91,6 %.
Kretanje broja stanovnika: Sveti Lovreč
Sveti Lovreč: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.016, a 2025. godine 1.020.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 949 |
| 2021 | 950 |
| 2022 | 953 |
| 2023 | 989 |
| 2024 | 1.023 |
| 2025 | 1.020 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”.
- „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio noćenja stranih turista”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.440.
- Gustoća naseljenosti 3,5 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Tinjan (1.811 st.), udaljena 8,7 km.
Svi pokazatelji: Sveti Lovreč
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Sveti Lovreč | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,1 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 172. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 24,6 % | 24,2 % | 22,9 % | 187. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,4 % | 13,3 % | 13,7 % | 409. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,8 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 307. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −2,0 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 361. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 6,9 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 177. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Sveti Lovreč | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 687 | 154.469 | 2.390.500 | 507. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 716 | 807 | 604 | 194. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 16,7 % | 15,1 % | 7,9 % | 175. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 29,7 % | 23,6 % | 25,9 % | 201. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 117,8 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 44. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 16 | 2.004 | 16.654 | 139. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 45,0 | 45,3 | 7,2 | 56. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Sveti Lovreč | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 9,4 % | 20,9 % | 12,8 % | 308. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 65,8 % | 71,1 % | 31,3 % | 119. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Sveti Lovreč | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,5 % | 3,1 % | 6,0 % | 382. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 14,1 % | 14,8 % | 19,5 % | 374. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,5 % | 8,7 % | 9,0 % | 431. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.381 € | 10.182 € | 7.821 € | 97. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.955 € | 11.120 € | 11.010 € | 145. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.828 € | 7.219 € | 6.391 € | 151. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 516 | 588 | 456 | 107. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 289 | 295 | 302 | 337. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Sveti Lovreč | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,3 % | 3,2 % | 4,6 % | 475. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 54,9 % | 53,3 % | 45,2 % | 32. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 99 | 65.026 | 1.262.193 | 480. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 97 | 317 | 150 | 398. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 77,5 % | 36,7 % | 55,5 % | 28. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Sveti Lovreč | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 55.715 | – | 9.381 | 142. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 58,3 | 141,5 | 1,6 | 102. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 23,4 % | 17,0 % | 6,5 % | 35. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 60.813 | – | 303.422 | 119. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 7.896 | – | 45.455 | 124. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 59,6 | 160,6 | 87,2 | 94. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,7 | 5,7 | 6,3 | 11. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 98,4 % | 95,4 % | 92,2 % | 5. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 1.014 | – | 4.527 | 124. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 994 | 1.824 | 1.506 | 96. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,0 % | 17,0 % | 6,6 % | 117. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 1,2 % | 39,2 % | 7,1 % | 98. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Sveti Lovreč | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,01 | 2,57 | 2,75 | 133. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Sveti Lovreč | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 48 | 7.947 | 158.685 | 385. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 47 | 39 | 35 | 68. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 120 | 14.707 | 291.355 | 379. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 118 | 71 | 72 | 9. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,0 | 7,3 | 6,3 | 287. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 24 | 5.483 | 139.372 | 471. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 24 | 26 | 28 | 347. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 14,5 % | 23,9 % | 13,0 % | 233. mjesto od 545 |
Sveti Lovreč: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−2,0 ‰ u 2025, u usporedbi s 17,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
6,9 ‰ u 2025, u usporedbi s 4,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
16 u 2024, u usporedbi s 7 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.381 € u 2025, u usporedbi s 6.501 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.955 € u 2025, u usporedbi s 7.900 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.828 € u 2025, u usporedbi s 4.611 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
99 u 2024, u usporedbi s 61 u 2011
Noćenja turista u godini
52.401 u 2021, u usporedbi s 12.689 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
60.813 u 2025, u usporedbi s 55.443 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
7.896 u 2025, u usporedbi s 6.735 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
1.014 u 2025, u usporedbi s 870 u 2018
Gdje je Sveti Lovreč?
Susjedne lokalne jedinice
- Tinjan8,7 km · 1.811
- Sveti Petar u Šumi9,2 km · 1.224
- Kanfanar9,5 km · 1.860
- Funtana - Fontane11 km · 1.219
- Vrsar - Orsera11 km · 2.181
- Višnjan - Visignano11 km · 2.225
- Poreč - Parenzo13 km · 18.734
- Rovinj - Rovigno13 km · 14.091
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Sveti Lovreč?
Sveti Lovreč ima 1.020 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 495. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Sveti Lovreč: kolika je površina?
Sveti Lovreč ima površinu od 31,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 32 stanovnika/km².
Sveti Lovreč: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Sveti Lovreč) promijenio se s 1.016 na 1.020, odnosno za +0,4 %.
Sveti Lovreč: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,176, geografska dužina 13,744.
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (Sveti Lovreč): kolika je vrijednost?
Sveti Lovreč: „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika” iznosi 118 (2025/2026), što je 9. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 72.
Udio noćenja stranih turista (Sveti Lovreč): kolika je vrijednost?
Sveti Lovreč: „Udio noćenja stranih turista” iznosi 98,4 % (2025), što je 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 143); državni medijan iznosi 92,2 %.
Sveti Lovreč: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Sveti Lovreč): Tinjan (8,7 km), Sveti Petar u Šumi (9,2 km), Kanfanar (9,5 km), Funtana - Fontane (11 km), Vrsar - Orsera (11 km).