Polača: stanovništvo i statistika
Polača: stanovništvo 1.390 (2025), površina 30,0 km², gustoća naseljenosti 46,3 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 439. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −3,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.390
- 30,0 km²
- 46 stanovnika/km²
Polača u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Polača je na 28. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Polača ima 0,2 %, u usporedbi s prosjekom od 5,0 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Prosječan broj noćenja po dolasku: Polača ima 8,6, u usporedbi s prosjekom od 5,4 (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 5,1.
Kretanje broja stanovnika: Polača
Polača: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.438, a 2025. godine 1.390.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.407 |
| 2021 | 1.393 |
| 2022 | 1.370 |
| 2023 | 1.387 |
| 2024 | 1.380 |
| 2025 | 1.390 |
Jeste li znali?
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Prosječna površina nastanjenog stana”.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj noćenja po dolasku”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna površina nastanjenog stana”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.202.
- Gustoća naseljenosti 2,4 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Benkovac (8.995 st.), udaljena 7,9 km.
Svi pokazatelji: Polača
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Polača | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,7 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 281. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,5 % | 24,0 % | 22,9 % | 234. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,0 % | 14,6 % | 13,7 % | 232. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,3 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 157. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 6,5 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 218. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 7,9 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 152. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Polača | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 974 | 156.903 | 2.390.500 | 428. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 701 | 1.001 | 604 | 202. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 4,7 % | 16,9 % | 7,9 % | 332. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 47,6 % | 27,9 % | 25,9 % | 29. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 121,8 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 15. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 14 | 2.578 | 16.654 | 148. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 42,8 | 73,7 | 7,2 | 60. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 99,8 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Polača | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 0,2 % | 5,0 % | 12,8 % | 545. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 60,7 % | 71,4 % | 31,3 % | 134. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Polača | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 17,0 % | 5,7 % | 6,0 % | 89. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,8 % | 10,8 % | 19,5 % | 381. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 4,7 % | 7,3 % | 9,0 % | 501. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.452 € | 8.574 € | 7.821 € | 341. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.615 € | 11.201 € | 11.010 € | 337. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.449 € | 6.929 € | 6.391 € | 446. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 450 | 489 | 456 | 290. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 373 | 309 | 302 | 95. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Polača | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,8 % | 4,6 % | 4,6 % | 334. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 43,0 % | 46,3 % | 45,2 % | 350. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 142 | 45.382 | 1.262.193 | 444. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 103 | 274 | 150 | 377. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 71,7 % | 34,2 % | 55,5 % | 84. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Polača | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 15.501 | – | 9.381 | 189. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 10,9 | 64,1 | 1,6 | 148. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 15,4 % | 12,9 % | 6,5 % | 99. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 25.698 | – | 303.422 | 131. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 3.001 | – | 45.455 | 134. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 18,5 | 64,6 | 87,2 | 121. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 8,6 | 5,4 | 6,3 | 2. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 96,7 % | 87,2 % | 92,2 % | 21. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 558 | – | 4.527 | 133. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 401 | 1.008 | 1.506 | 121. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 2,2 % | 7,5 % | 6,6 % | 99. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 0,0 % | 22,5 % | 7,1 % | 112. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Polača | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,02 | 2,66 | 2,75 | 131. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Polača | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 95 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 6.478 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 39 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 112 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 118 | 13.110 | 291.355 | 383. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 85 | 78 | 72 | 106. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,9 | 8,8 | 6,3 | 296. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 33 | 6.213 | 139.372 | 426. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 24 | 37 | 28 | 347. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 12,2 % | 22,3 % | 13,0 % | 291. mjesto od 545 |
Polača: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
6,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −32,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
7,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −39,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
14 u 2024, u usporedbi s 12 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.452 € u 2025, u usporedbi s 4.427 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.615 € u 2025, u usporedbi s 6.856 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.449 € u 2025, u usporedbi s 3.621 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
142 u 2024, u usporedbi s 108 u 2011
Noćenja turista u godini
15.935 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
25.698 u 2025, u usporedbi s 13.288 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
3.001 u 2025, u usporedbi s 1.491 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
558 u 2025, u usporedbi s 349 u 2018
Gdje je Polača?
Susjedne lokalne jedinice
- Benkovac7,9 km · 8.995
- Sveti Filip i Jakov9,6 km · 4.854
- Škabrnja9,8 km · 1.647
- Biograd na Moru11 km · 6.203
- Galovac12 km · 1.251
- Pakoštane12 km · 4.339
- Pašman13 km · 2.334
- Tkon13 km · 779
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Polača?
Polača ima 1.390 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 439. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Polača: kolika je površina?
Polača ima površinu od 30,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 46 stanovnika/km².
Polača: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Polača) promijenio se s 1.438 na 1.390, odnosno za −3,3 %.
Polača: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,017, geografska dužina 15,517.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Polača): kolika je vrijednost?
Polača: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 0,2 % (2021), što je 545. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Prosječan broj noćenja po dolasku (Polača): kolika je vrijednost?
Polača: „Prosječan broj noćenja po dolasku” iznosi 8,6 (2025), što je 2. mjesto među lokalnim jedinicama (od 143); državni medijan iznosi 6,3.
Polača: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Polača): Benkovac (7,9 km), Sveti Filip i Jakov (9,6 km), Škabrnja (9,8 km), Biograd na Moru (11 km), Galovac (12 km).