Vrsar - Orsera: stanovništvo i statistika
Vrsar - Orsera: stanovništvo 2.181 (2025), površina 36,5 km², gustoća naseljenosti 59,8 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 321. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +7,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.181
- 36,5 km²
- 60 stanovnika/km²
Vrsar - Orsera u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Vrsar - Orsera je na 23. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Noćenja turista po stanovniku u godini: Vrsar - Orsera ima 821,1, u usporedbi s prosjekom od 141,5 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 27,6.
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika: Vrsar - Orsera ima 959, u usporedbi s prosjekom od 588 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 500.
Kretanje broja stanovnika: Vrsar - Orsera
Vrsar - Orsera: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.030, a 2025. godine 2.181.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.913 |
| 2021 | 1.921 |
| 2022 | 1.947 |
| 2023 | 2.039 |
| 2024 | 2.149 |
| 2025 | 2.181 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”.
- Istarska županija: prvo mjesto za „Udio postelja u kampovima”.
- „Noćenja turista po stanovniku u godini”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.112.
- Najbliža lokalna jedinica je Funtana - Fontane, na udaljenosti od 2,6 km.
Svi pokazatelji: Vrsar - Orsera
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vrsar - Orsera | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,4 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 216. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,7 % | 24,2 % | 22,9 % | 224. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,1 % | 13,3 % | 13,7 % | 340. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −10,7 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 408. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 21,1 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 62. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 23,4 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 31. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vrsar - Orsera | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.782 | 154.469 | 2.390.500 | 283. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 927 | 807 | 604 | 117. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 32,9 % | 15,1 % | 7,9 % | 52. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 17,2 % | 23,6 % | 25,9 % | 479. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 96,0 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 345. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 17 | 2.004 | 16.654 | 136. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 20,9 | 45,3 | 7,2 | 116. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,9 % | 99,9 % | 99,0 % | 98. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vrsar - Orsera | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 10,1 % | 20,9 % | 12,8 % | 300. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 72,5 % | 71,1 % | 31,3 % | 85. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vrsar - Orsera | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 6,4 % | 3,1 % | 6,0 % | 258. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 11,0 % | 14,8 % | 19,5 % | 451. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 3,2 % | 8,7 % | 9,0 % | 535. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 11.257 € | 10.182 € | 7.821 € | 12. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.108 € | 11.120 € | 11.010 € | 534. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.670 € | 7.219 € | 6.391 € | 198. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 959 | 588 | 456 | 2. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 288 | 295 | 302 | 342. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vrsar - Orsera | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,1 % | 3,2 % | 4,6 % | 405. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 56,9 % | 53,3 % | 45,2 % | 15. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 923 | 65.026 | 1.262.193 | 148. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 430 | 317 | 150 | 25. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 42,5 % | 36,7 % | 55,5 % | 384. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vrsar - Orsera | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.589.671 | – | 9.381 | 16. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 821,1 | 141,5 | 1,6 | 3. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 35,4 % | 17,0 % | 6,5 % | 8. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 1.772.603 | – | 303.422 | 13. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 256.962 | – | 45.455 | 18. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 812,7 | 160,6 | 87,2 | 2. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,9 | 5,7 | 6,3 | 39. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 98,1 % | 95,4 % | 92,2 % | 9. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 17.853 | – | 4.527 | 18. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 8.186 | 1.824 | 1.506 | 3. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 12,4 % | 17,0 % | 6,6 % | 49. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 76,8 % | 39,2 % | 7,1 % | 1. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Vrsar - Orsera | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,67 | 2,57 | 2,75 | 317. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vrsar - Orsera | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 146 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 141 | 7.947 | 158.685 | 191. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 65 | 39 | 35 | 16. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 195 | 14.707 | 291.355 | 259. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 89 | 71 | 72 | 75. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,7 | 7,3 | 6,3 | 238. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 54 | 5.483 | 139.372 | 322. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 25 | 26 | 28 | 327. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 19,4 % | 23,9 % | 13,0 % | 123. mjesto od 545 |
Vrsar - Orsera: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−10,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
21,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
23,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
17 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
11.257 € u 2025, u usporedbi s 7.470 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.108 € u 2025, u usporedbi s 6.140 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.670 € u 2025, u usporedbi s 4.539 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
923 u 2024, u usporedbi s 264 u 2011
Noćenja turista u godini
1.385.725 u 2021, u usporedbi s 1.414.816 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
1.772.603 u 2025, u usporedbi s 1.606.131 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
256.962 u 2025, u usporedbi s 223.054 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
17.853 u 2025, u usporedbi s 18.112 u 2018
Gdje je Vrsar - Orsera?
Susjedne lokalne jedinice
- Funtana - Fontane2,6 km · 1.219
- Rovinj - Rovigno7,6 km · 14.091
- Poreč - Parenzo8,7 km · 18.734
- Sveti Lovreč11 km · 1.020
- Višnjan - Visignano16 km · 2.225
- Tar-Vabriga - Torre-Abrega17 km · 2.536
- Bale - Valle18 km · 1.354
- Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica18 km · 1.704
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vrsar - Orsera?
Vrsar - Orsera ima 2.181 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 321. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vrsar - Orsera: kolika je površina?
Vrsar - Orsera ima površinu od 36,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 60 stanovnika/km².
Vrsar - Orsera: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vrsar - Orsera) promijenio se s 2.030 na 2.181, odnosno za +7,4 %.
Vrsar - Orsera: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,150, geografska dužina 13,610.
Noćenja turista po stanovniku u godini (Vrsar - Orsera): kolika je vrijednost?
Vrsar - Orsera: „Noćenja turista po stanovniku u godini” iznosi 821,1 (2019), što je 3. mjesto među lokalnim jedinicama (od 422); državni medijan iznosi 1,6.
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (Vrsar - Orsera): kolika je vrijednost?
Vrsar - Orsera: „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika” iznosi 959 (2025), što je 2. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 456.
Vrsar - Orsera: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vrsar - Orsera): Funtana - Fontane (2,6 km), Rovinj - Rovigno (7,6 km), Poreč - Parenzo (8,7 km), Sveti Lovreč (11 km), Višnjan - Visignano (16 km).