Varaždin: stanovništvo i statistika
Varaždin: stanovništvo 44.283 (2025), površina 34,5 km², gustoća naseljenosti 1.284 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 10. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −2,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 44.283
- 34,5 km²
- 1.284 stanovnika/km²
Varaždin u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Varaždin je na 1. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Varaždin ima 91,0 %, u usporedbi s prosjekom od 64,5 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Varaždin
Varaždin: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 45.343, a 2025. godine 44.283.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 43.986 |
| 2021 | 43.680 |
| 2022 | 43.846 |
| 2023 | 44.245 |
| 2024 | 44.520 |
| 2025 | 44.283 |
Jeste li znali?
- Varaždinska županija: prvo mjesto za „Stanovništvo”.
- Varaždinska županija: prvo mjesto za „Udio stanovnika starih 65 i više godina”.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.832.
- Gustoća naseljenosti 11,4 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Varaždin
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Varaždin | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,1 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 245. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,2 % | 20,8 % | 22,9 % | 254. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,1 % | 13,9 % | 13,7 % | 340. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,2 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 283. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −0,1 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 334. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −0,7 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 431. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Varaždin | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 20.567 | 81.323 | 2.390.500 | 14. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 470 | 510 | 604 | 460. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,3 % | 14,0 % | 7,9 % | 523. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 18,3 % | 18,3 % | 25,9 % | 455. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 92,9 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 401. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 128 | 394 | 16.654 | 24. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 10,7 | 9,1 | 7,2 | 194. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 98,4 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Varaždin | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 91,0 % | 64,5 % | 12,8 % | 2. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 47,9 % | 30,5 % | 31,3 % | 171. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Varaždin | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,1 % | 4,5 % | 6,0 % | 408. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 22,3 % | 32,4 % | 19,5 % | 207. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,1 % | 10,3 % | 9,0 % | 450. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 11.055 € | 8.974 € | 7.821 € | 17. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 13.402 € | 12.264 € | 11.010 € | 21. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.814 € | 6.475 € | 6.391 € | 4. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 545 | 507 | 456 | 61. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 298 | 283 | 302 | 285. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Varaždin | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 364. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 52,8 % | 52,1 % | 45,2 % | 64. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 28.447 | 54.226 | 1.262.193 | 5. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 639 | 342 | 150 | 4. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 26,6 % | 52,1 % | 55,5 % | 477. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Varaždin | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 77.760 | – | 9.381 | 125. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,8 | 1,4 | 1,6 | 204. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,2 % | 3,8 % | 6,5 % | 445. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Varaždin | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,59 | 3,04 | 2,75 | 378. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Varaždin | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 19 | 61 | 1.794 | 9. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 1.757 | 6.538 | 158.685 | 13. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 40 | 41 | 35 | 177. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 8 | 71 | 1.925 | 35. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 3.172 | 11.648 | 291.355 | 13. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 72 | 74 | 72 | 270. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,3 | 8,2 | 6,3 | 66. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 1.714 | 5.169 | 139.372 | 12. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 39 | 33 | 28 | 57. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 32,1 % | 18,2 % | 13,0 % | 10. mjesto od 545 |
Varaždin: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−0,1 ‰ u 2025, u usporedbi s 2,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−0,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
128 u 2024, u usporedbi s 84 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
11.055 € u 2025, u usporedbi s 7.723 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
13.402 € u 2025, u usporedbi s 9.388 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.814 € u 2025, u usporedbi s 5.237 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
28.447 u 2024, u usporedbi s 26.013 u 2011
Noćenja turista u godini
53.440 u 2021, u usporedbi s 42.861 u 2012
Gdje je Varaždin?
Susjedne lokalne jedinice
- Trnovec Bartolovečki4,9 km · 6.054
- Sračinec5,1 km · 4.624
- Gornji Kneginec6,9 km · 4.927
- Sveti Ilija7,0 km · 3.181
- Beretinec7,1 km · 2.023
- Vidovec7,9 km · 4.770
- Nedelišće8,9 km · 11.146
- Strahoninec9,0 km · 2.746
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Varaždin?
Varaždin ima 44.283 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 10. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Varaždin: kolika je površina?
Varaždin ima površinu od 34,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.284 stanovnika/km².
Varaždin: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Varaždin) promijenio se s 45.343 na 44.283, odnosno za −2,3 %.
Varaždin: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,308, geografska dužina 16,338.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Varaždin): kolika je vrijednost?
Varaždin: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 91,0 % (2021), što je 2. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Zaposleni u pravnim osobama (Varaždin): kolika je vrijednost?
Varaždin: „Zaposleni u pravnim osobama” iznosi 28.447 (2024), što je 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 364.
Varaždin: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Varaždin): Trnovec Bartolovečki (4,9 km), Sračinec (5,1 km), Gornji Kneginec (6,9 km), Sveti Ilija (7,0 km), Beretinec (7,1 km).