Nijemci: stanovništvo i statistika
Nijemci: stanovništvo 3.231 (2025), površina 224,8 km², gustoća naseljenosti 14,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 219. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −22,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.231
- 224,8 km²
- 14 stanovnika/km²
Nijemci u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Nijemci je na 13. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu: Nijemci ima 27,4 %, u usporedbi s prosjekom od 11,4 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 4,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Nijemci
Nijemci: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.163, a 2025. godine 3.231.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.588 |
| 2021 | 3.480 |
| 2022 | 3.392 |
| 2023 | 3.317 |
| 2024 | 3.273 |
| 2025 | 3.231 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi u godini”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 31.485.
- Gustoća naseljenosti 7,8 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Tovarnik, na udaljenosti od 9,9 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vukovar (22.671 st.), udaljena 24 km.
Svi pokazatelji: Nijemci
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Nijemci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,5 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 304. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,0 % | 22,8 % | 22,9 % | 262. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,9 % | 14,1 % | 13,7 % | 248. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,6 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 344. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −4,6 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 414. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,5 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 364. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Nijemci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.128 | 76.271 | 2.390.500 | 242. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 604 | 532 | 604 | 273. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,5 % | 2,2 % | 7,9 % | 456. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 37,0 % | 26,4 % | 25,9 % | 86. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 97,7 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 315. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 105 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,4 | 5,2 | 7,2 | 469. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,6 % | 99,4 % | 99,0 % | 308. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Nijemci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 46,8 % | 50,6 % | 12,8 % | 143. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 33,9 % | 43,7 % | 31,3 % | 247. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Nijemci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 27,4 % | 11,4 % | 6,0 % | 33. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,7 % | 17,1 % | 19,5 % | 387. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,0 % | 8,3 % | 9,0 % | 396. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.739 € | 7.860 € | 7.821 € | 448. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.498 € | 11.311 € | 11.010 € | 366. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.393 € | 6.899 € | 6.391 € | 273. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 387 | 425 | 456 | 460. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 302 | 323 | 302 | 271. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Nijemci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 9,3 % | 9,7 % | 4,6 % | 88. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 37,9 % | 41,5 % | 45,2 % | 465. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 474 | 35.925 | 1.262.193 | 227. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 145 | 263 | 150 | 285. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 38,8 % | 37,4 % | 55,5 % | 408. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Nijemci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,1 % | 6,7 % | 6,5 % | 207. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Nijemci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,71 | 2,66 | 2,75 | 292. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Nijemci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 67 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 146 | 5.522 | 158.685 | 185. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 45 | 41 | 35 | 91. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 84 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 212 | 10.358 | 291.355 | 244. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 66 | 76 | 72 | 343. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,5 | 6,5 | 6,3 | 466. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 73 | 4.855 | 139.372 | 252. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 23 | 36 | 28 | 372. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,7 % | 15,3 % | 13,0 % | 478. mjesto od 545 |
Nijemci: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −13,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−4,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −24,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.739 € u 2025, u usporedbi s 4.345 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.498 € u 2025, u usporedbi s 6.811 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.393 € u 2025, u usporedbi s 4.179 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
474 u 2024, u usporedbi s 600 u 2011
Gdje je Nijemci?
Susjedne lokalne jedinice
- Tovarnik9,9 km · 1.925
- Otok12 km · 4.573
- Tompojevci12 km · 1.003
- Lovas15 km · 876
- Negoslavci16 km · 875
- Privlaka17 km · 2.002
- Stari Jankovci17 km · 3.021
- Vrbanja19 km · 2.656
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Nijemci?
Nijemci ima 3.231 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 219. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Nijemci: kolika je površina?
Nijemci ima površinu od 224,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 14 stanovnika/km².
Nijemci: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Nijemci) promijenio se s 4.163 na 3.231, odnosno za −22,4 %.
Nijemci: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,133, geografska dužina 19,033.
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (Nijemci): kolika je vrijednost?
Nijemci: „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu” iznosi 27,4 % (2021), što je 33. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,0 %.
Dovršeni stanovi u godini (Nijemci): kolika je vrijednost?
Nijemci: „Dovršeni stanovi u godini” iznosi 0 (2024), što je 445. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 4.
Nijemci: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Nijemci): Tovarnik (9,9 km), Otok (12 km), Tompojevci (12 km), Lovas (15 km), Negoslavci (16 km).