Nin: stanovništvo i statistika
Nin: stanovništvo 3.259 (2025), površina 8,0 km², gustoća naseljenosti 407 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 217. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +18,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.259
- 8,0 km²
- 407 stanovnika/km²
Nin u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Nin je na 14. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Nin ima 194,0, u usporedbi s prosjekom od 73,7 (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Noćenja turista po stanovniku u godini: Nin ima 431,5, u usporedbi s prosjekom od 64,1 (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 27,6.
Kretanje broja stanovnika: Nin
Nin: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.744, a 2025. godine 3.259.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.682 |
| 2021 | 2.743 |
| 2022 | 2.798 |
| 2023 | 3.038 |
| 2024 | 3.175 |
| 2025 | 3.259 |
Jeste li znali?
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Promjena broja stanovnika tijekom 10 godina”.
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Noćenja turista po stanovniku u godini”.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Noćenja turista po stanovniku u godini”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.120.
- Gustoća naseljenosti 3,6 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Nin
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Nin | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,9 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 187. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 27,2 % | 24,0 % | 22,9 % | 114. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,8 % | 14,6 % | 13,7 % | 261. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,1 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 108. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 33,8 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 21. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 19,6 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 44. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Nin | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.831 | 156.903 | 2.390.500 | 133. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.416 | 1.001 | 604 | 49. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 34,5 % | 16,9 % | 7,9 % | 42. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 16,8 % | 27,9 % | 25,9 % | 483. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 113,1 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 84. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 116 | 2.578 | 16.654 | 28. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 194,0 | 73,7 | 7,2 | 5. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,3 % | 99,8 % | 99,0 % | 228. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Nin | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,3 % | 5,0 % | 12,8 % | 481. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 71,3 % | 71,4 % | 31,3 % | 93. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Nin | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,8 % | 5,7 % | 6,0 % | 280. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 10,9 % | 10,8 % | 19,5 % | 454. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,6 % | 7,3 % | 9,0 % | 360. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.470 € | 8.574 € | 7.821 € | 192. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.470 € | 11.201 € | 11.010 € | 491. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.189 € | 6.929 € | 6.391 € | 316. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 637 | 489 | 456 | 20. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 259 | 309 | 302 | 465. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Nin | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,0 % | 4,6 % | 4,6 % | 416. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 44,7 % | 46,3 % | 45,2 % | 286. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 623 | 45.382 | 1.262.193 | 184. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 196 | 274 | 150 | 202. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 47,3 % | 34,2 % | 55,5 % | 353. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Nin | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.149.151 | – | 9.381 | 24. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 431,5 | 64,1 | 1,6 | 8. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 21,6 % | 12,9 % | 6,5 % | 49. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 1.230.267 | – | 303.422 | 20. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 181.329 | – | 45.455 | 28. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 377,5 | 64,6 | 87,2 | 11. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,8 | 5,4 | 6,3 | 45. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 93,0 % | 87,2 % | 92,2 % | 64. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 13.053 | – | 4.527 | 27. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 4.005 | 1.008 | 1.506 | 21. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 16,4 % | 7,5 % | 6,6 % | 33. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 41,9 % | 22,5 % | 7,1 % | 15. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Nin | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,65 | 2,66 | 2,75 | 336. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Nin | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 113 | 6.478 | 158.685 | 225. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 35 | 39 | 35 | 265. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 112 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 202 | 13.110 | 291.355 | 253. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 62 | 78 | 72 | 388. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,7 | 8,8 | 6,3 | 398. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 84 | 6.213 | 139.372 | 226. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 26 | 37 | 28 | 298. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 18,9 % | 22,3 % | 13,0 % | 134. mjesto od 545 |
Nin: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
33,8 ‰ u 2025, u usporedbi s 12,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
19,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
116 u 2024, u usporedbi s 34 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.470 € u 2025, u usporedbi s 5.994 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.470 € u 2025, u usporedbi s 7.282 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.189 € u 2025, u usporedbi s 4.124 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
623 u 2024, u usporedbi s 410 u 2011
Noćenja turista u godini
907.666 u 2021, u usporedbi s 908.166 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
1.230.267 u 2025, u usporedbi s 1.161.386 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
181.329 u 2025, u usporedbi s 150.034 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
13.053 u 2025, u usporedbi s 13.724 u 2018
Gdje je Nin?
Susjedne lokalne jedinice
- Privlaka4,7 km · 2.429
- Vrsi4,9 km · 2.211
- Vir9,9 km · 3.646
- Povljana13 km · 726
- Ražanac14 km · 2.864
- Zadar14 km · 74.393
- Preko17 km · 3.675
- Poličnik17 km · 5.157
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Nin?
Nin ima 3.259 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 217. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Nin: kolika je površina?
Nin ima površinu od 8,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 407 stanovnika/km².
Nin: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Nin) promijenio se s 2.744 na 3.259, odnosno za +18,8 %.
Nin: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,240, geografska dužina 15,181.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Nin): kolika je vrijednost?
Nin: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 194,0 (2024), što je 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Noćenja turista po stanovniku u godini (Nin): kolika je vrijednost?
Nin: „Noćenja turista po stanovniku u godini” iznosi 431,5 (2019), što je 8. mjesto među lokalnim jedinicama (od 422); državni medijan iznosi 1,6.
Nin: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Nin): Privlaka (4,7 km), Vrsi (4,9 km), Vir (9,9 km), Povljana (13 km), Ražanac (14 km).