Maruševec: stanovništvo i statistika
Maruševec: stanovništvo 5.539 (2025), površina 50,0 km², gustoća naseljenosti 111 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 119. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −9,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 5.539
- 50,0 km²
- 111 stanovnika/km²
Maruševec u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Maruševec je na 8. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Stanova na 1000 stanovnika: Maruševec ima 392, u usporedbi s prosjekom od 510 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 622.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu: Maruševec ima 3,30, u usporedbi s prosjekom od 3,04 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 2,70.
Kretanje broja stanovnika: Maruševec
Maruševec: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 6.085, a 2025. godine 5.539.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 5.730 |
| 2021 | 5.646 |
| 2022 | 5.589 |
| 2023 | 5.545 |
| 2024 | 5.567 |
| 2025 | 5.539 |
Jeste li znali?
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 7.003.
- Najbliža lokalna jedinica je Vidovec, na udaljenosti od 4,5 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Ivanec (12.974 st.), udaljena 9,5 km.
Svi pokazatelji: Maruševec
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Maruševec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,8 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 379. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,7 % | 20,8 % | 22,9 % | 414. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,3 % | 13,9 % | 13,7 % | 184. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,3 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 157. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 1,1 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 310. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,3 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 328. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Maruševec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.229 | 81.323 | 2.390.500 | 229. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 392 | 510 | 604 | 526. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 3,2 % | 14,0 % | 7,9 % | 367. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 19,5 % | 18,3 % | 25,9 % | 435. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 112,4 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 91. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 7 | 394 | 16.654 | 200. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,1 | 9,1 | 7,2 | 391. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,6 % | 98,4 % | 99,0 % | 386. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Maruševec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 58,9 % | 64,5 % | 12,8 % | 96. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 20,6 % | 30,5 % | 31,3 % | 390. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Maruševec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 8,1 % | 4,5 % | 6,0 % | 220. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 36,5 % | 32,4 % | 19,5 % | 42. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,8 % | 10,3 % | 9,0 % | 222. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.816 € | 8.974 € | 7.821 € | 274. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.444 € | 12.264 € | 11.010 € | 213. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.858 € | 6.475 € | 6.391 € | 377. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 489 | 507 | 456 | 180. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 304 | 283 | 302 | 263. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Maruševec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,6 % | 3,2 % | 4,6 % | 351. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 53,4 % | 52,1 % | 45,2 % | 55. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 693 | 54.226 | 1.262.193 | 171. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 124 | 342 | 150 | 326. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 71,7 % | 52,1 % | 55,5 % | 84. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Maruševec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,4 % | 3,8 % | 6,5 % | 504. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Maruševec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,30 | 3,04 | 2,75 | 34. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Maruševec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 61 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 206 | 6.538 | 158.685 | 130. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 41 | 35 | 227. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 71 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 402 | 11.648 | 291.355 | 129. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 73 | 74 | 72 | 250. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,0 | 8,2 | 6,3 | 138. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 134 | 5.169 | 139.372 | 146. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 24 | 33 | 28 | 347. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,6 % | 18,2 % | 13,0 % | 348. mjesto od 545 |
Maruševec: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
1,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
7 u 2024, u usporedbi s 9 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.816 € u 2025, u usporedbi s 5.224 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.444 € u 2025, u usporedbi s 8.181 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.858 € u 2025, u usporedbi s 3.777 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
693 u 2024, u usporedbi s 646 u 2011
Gdje je Maruševec?
Susjedne lokalne jedinice
- Vidovec4,5 km · 4.770
- Vinica5,9 km · 2.955
- Donja Voća6,5 km · 1.928
- Petrijanec7,4 km · 4.490
- Sračinec8,6 km · 4.624
- Klenovnik8,9 km · 1.736
- Ivanec9,5 km · 12.974
- Beretinec10,0 km · 2.023
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Maruševec?
Maruševec ima 5.539 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 119. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Maruševec: kolika je površina?
Maruševec ima površinu od 50,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 111 stanovnika/km².
Maruševec: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Maruševec) promijenio se s 6.085 na 5.539, odnosno za −9,0 %.
Maruševec: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,289, geografska dužina 16,183.
Stanova na 1000 stanovnika (Maruševec): kolika je vrijednost?
Maruševec: „Stanova na 1000 stanovnika” iznosi 392 (2021), što je 526. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 604.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (Maruševec): kolika je vrijednost?
Maruševec: „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu” iznosi 3,30 (2021), što je 34. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 2,75.
Maruševec: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Maruševec): Vidovec (4,5 km), Vinica (5,9 km), Donja Voća (6,5 km), Petrijanec (7,4 km), Sračinec (8,6 km).