Pula - Pola: stanovništvo i statistika
Pula - Pola: stanovništvo 53.545 (2025), površina 53,8 km², gustoća naseljenosti 995 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 7. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −2,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 53.545
- 53,8 km²
- 995 stanovnika/km²
Pula - Pola u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Pula - Pola je na 1. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Kretanje broja stanovnika: Pula - Pola
Pula - Pola: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 55.114, a 2025. godine 53.545.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 52.521 |
| 2021 | 52.011 |
| 2022 | 52.114 |
| 2023 | 52.867 |
| 2024 | 53.357 |
| 2025 | 53.545 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Stanovništvo”.
- Istarska županija: prvo mjesto za „Broj stambenih jedinica (stanova)”.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 7.535.
- Gustoća naseljenosti 8,8 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Pula - Pola
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Pula - Pola | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,4 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 150. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 25,2 % | 24,2 % | 22,9 % | 168. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,6 % | 13,3 % | 13,7 % | 388. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,4 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 295. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 11,2 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 156. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 9,1 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 130. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Pula - Pola | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 31.390 | 154.469 | 2.390.500 | 7. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 601 | 807 | 604 | 276. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 4,1 % | 15,1 % | 7,9 % | 347. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 21,9 % | 23,6 % | 25,9 % | 371. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 76,7 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 537. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 396 | 2.004 | 16.654 | 4. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 42,6 | 45,3 | 7,2 | 61. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Pula - Pola | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 45,5 % | 20,9 % | 12,8 % | 150. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 80,8 % | 71,1 % | 31,3 % | 28. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Pula - Pola | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,5 % | 3,1 % | 6,0 % | 482. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 11,1 % | 14,8 % | 19,5 % | 450. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,9 % | 8,7 % | 9,0 % | 342. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.038 € | 10.182 € | 7.821 € | 52. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.663 € | 11.120 € | 11.010 € | 176. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.641 € | 7.219 € | 6.391 € | 14. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 555 | 588 | 456 | 52. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 315 | 295 | 302 | 224. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Pula - Pola | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 275. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,3 % | 53,3 % | 45,2 % | 102. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 21.201 | 65.026 | 1.262.193 | 7. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 397 | 317 | 150 | 42. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 16,2 % | 36,7 % | 55,5 % | 522. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Pula - Pola | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 2.067.041 | – | 9.381 | 8. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 38,7 | 141,5 | 1,6 | 119. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 11,8 % | 17,0 % | 6,5 % | 136. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 2.014.954 | – | 303.422 | 9. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 462.949 | – | 45.455 | 8. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 37,6 | 160,6 | 87,2 | 110. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 4,4 | 5,7 | 6,3 | 122. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 93,1 % | 95,4 % | 92,2 % | 61. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 29.915 | – | 4.527 | 6. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 559 | 1.824 | 1.506 | 114. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 18,4 % | 17,0 % | 6,6 % | 25. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 19,9 % | 39,2 % | 7,1 % | 43. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Pula - Pola | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,36 | 2,57 | 2,75 | 492. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Pula - Pola | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 48 | 146 | 1.794 | 4. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 2.068 | 7.947 | 158.685 | 7. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 39 | 39 | 35 | 190. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 11 | 98 | 1.925 | 19. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 3.998 | 14.707 | 291.355 | 7. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 75 | 71 | 72 | 218. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,8 | 7,3 | 6,3 | 152. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 1.786 | 5.483 | 139.372 | 9. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 33 | 26 | 28 | 139. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 28,6 % | 23,9 % | 13,0 % | 15. mjesto od 545 |
Pula - Pola: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
11,2 ‰ u 2025, u usporedbi s 1,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
9,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
396 u 2024, u usporedbi s 141 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.038 € u 2025, u usporedbi s 6.756 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.663 € u 2025, u usporedbi s 8.121 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.641 € u 2025, u usporedbi s 5.273 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
21.201 u 2024, u usporedbi s 22.183 u 2011
Noćenja turista u godini
1.452.648 u 2021, u usporedbi s 1.259.393 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
2.014.954 u 2025, u usporedbi s 1.998.479 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
462.949 u 2025, u usporedbi s 413.686 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
29.915 u 2025, u usporedbi s 31.221 u 2018
Gdje je Pula - Pola?
Susjedne lokalne jedinice
- Fažana - Fasana7,2 km · 3.697
- Medulin9,0 km · 8.073
- Ližnjan - Lisignano9,9 km · 4.616
- Vodnjan - Dignano11 km · 6.226
- Marčana13 km · 4.565
- Bale - Valle20 km · 1.354
- Svetvinčenat24 km · 2.293
- Kanfanar28 km · 1.860
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Pula - Pola?
Pula - Pola ima 53.545 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 7. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Pula - Pola: kolika je površina?
Pula - Pola ima površinu od 53,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 995 stanovnika/km².
Pula - Pola: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Pula - Pola) promijenio se s 55.114 na 53.545, odnosno za −2,8 %.
Pula - Pola: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 44,870, geografska dužina 13,846.
Broj stambenih jedinica (stanova) (Pula - Pola): kolika je vrijednost?
Pula - Pola: „Broj stambenih jedinica (stanova)” iznosi 31.390 (2021), što je 7. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 1.867.
Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (Pula - Pola): kolika je vrijednost?
Pula - Pola: „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja” iznosi 48 (2025/2026), što je 4. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 1.
Pula - Pola: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Pula - Pola): Fažana - Fasana (7,2 km), Medulin (9,0 km), Ližnjan - Lisignano (9,9 km), Vodnjan - Dignano (11 km), Marčana (13 km).