Vrbanja: stanovništvo i statistika
Vrbanja: stanovništvo 2.656 (2025), površina 191,3 km², gustoća naseljenosti 13,9 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 264. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −25,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.656
- 191,3 km²
- 14 stanovnika/km²
Vrbanja u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Vrbanja je na 15. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu: Vrbanja ima 35,4 %, u usporedbi s prosjekom od 11,4 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 4,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Vrbanja
Vrbanja: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.584, a 2025. godine 2.656.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.928 |
| 2021 | 2.842 |
| 2022 | 2.775 |
| 2023 | 2.715 |
| 2024 | 2.697 |
| 2025 | 2.656 |
Jeste li znali?
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”.
- „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 26.793.
- Gustoća naseljenosti 8,1 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Drenovci, na udaljenosti od 9,1 km.
Svi pokazatelji: Vrbanja
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vrbanja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,2 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 164. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 24,6 % | 22,8 % | 22,9 % | 187. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,4 % | 14,1 % | 13,7 % | 409. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −11,1 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 426. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −7,2 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 448. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,4 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 404. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vrbanja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.820 | 76.271 | 2.390.500 | 281. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 634 | 532 | 604 | 248. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,0 % | 2,2 % | 7,9 % | 482. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 37,1 % | 26,4 % | 25,9 % | 83. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 108,1 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 154. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 105 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 8,9 | 5,2 | 7,2 | 230. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,1 % | 99,4 % | 99,0 % | 346. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vrbanja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 22,2 % | 50,6 % | 12,8 % | 223. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 34,5 % | 43,7 % | 31,3 % | 244. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vrbanja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 35,4 % | 11,4 % | 6,0 % | 6. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 7,0 % | 17,1 % | 19,5 % | 526. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,4 % | 8,3 % | 9,0 % | 306. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.739 € | 7.860 € | 7.821 € | 288. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.727 € | 11.311 € | 11.010 € | 322. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.360 € | 6.899 € | 6.391 € | 282. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 383 | 425 | 456 | 470. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 285 | 323 | 302 | 361. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vrbanja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 12,8 % | 9,7 % | 4,6 % | 32. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 35,0 % | 41,5 % | 45,2 % | 504. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 410 | 35.925 | 1.262.193 | 251. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 152 | 263 | 150 | 271. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 30,2 % | 37,4 % | 55,5 % | 460. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vrbanja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 454 | – | 9.381 | 306. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,1 | 1,3 | 1,6 | 300. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,6 % | 6,7 % | 6,5 % | 336. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Vrbanja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,53 | 2,66 | 2,75 | 404. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vrbanja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 67 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 5.522 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 41 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 84 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 189 | 10.358 | 291.355 | 269. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 71 | 76 | 72 | 285. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,0 | 6,5 | 6,3 | 439. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 67 | 4.855 | 139.372 | 273. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 25 | 36 | 28 | 327. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,4 % | 15,3 % | 13,0 % | 486. mjesto od 545 |
Vrbanja: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−11,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−7,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −22,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 14 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.739 € u 2025, u usporedbi s 4.559 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.727 € u 2025, u usporedbi s 6.972 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.360 € u 2025, u usporedbi s 4.290 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
410 u 2024, u usporedbi s 500 u 2011
Gdje je Vrbanja?
Susjedne lokalne jedinice
- Drenovci9,1 km · 3.324
- Gunja11 km · 2.256
- Bošnjaci15 km · 2.565
- Otok19 km · 4.573
- Nijemci19 km · 3.231
- Županja20 km · 8.585
- Privlaka25 km · 2.002
- Gradište25 km · 2.043
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vrbanja?
Vrbanja ima 2.656 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 264. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vrbanja: kolika je površina?
Vrbanja ima površinu od 191,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 14 stanovnika/km².
Vrbanja: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vrbanja) promijenio se s 3.584 na 2.656, odnosno za −25,9 %.
Vrbanja: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 44,981, geografska dužina 18,927.
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (Vrbanja): kolika je vrijednost?
Vrbanja: „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu” iznosi 35,4 % (2021), što je 6. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,0 %.
Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (Vrbanja): kolika je vrijednost?
Vrbanja: „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja” iznosi 0 (2025/2026), što je 494. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 1.
Vrbanja: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vrbanja): Drenovci (9,1 km), Gunja (11 km), Bošnjaci (15 km), Otok (19 km), Nijemci (19 km).