Hvar: stanovništvo i statistika
Hvar: stanovništvo 4.219 (2025), površina 75,7 km², gustoća naseljenosti 55,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 171. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo je stabilno: 0,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.219
- 75,7 km²
- 56 stanovnika/km²
Hvar u brojkama
Ključne informacije
Splitsko-dalmatinska županija: Hvar je na 18. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 55).
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Hvar ima 6,8 %, u usporedbi s prosjekom od 36,2 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Hvar ima 2,3 %, u usporedbi s prosjekom od 7,9 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Hvar
Hvar: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.218, a 2025. godine 4.219.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.982 |
| 2021 | 3.960 |
| 2022 | 4.018 |
| 2023 | 4.124 |
| 2024 | 4.192 |
| 2025 | 4.219 |
Jeste li znali?
- Splitsko-dalmatinska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”.
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 10.602.
- Gustoća naseljenosti 2,0 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Stari Grad, na udaljenosti od 12,5 km.
Svi pokazatelji: Hvar
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Hvar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,8 god. | 43,6 god. | 44,8 god. | 270. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,9 % | 21,7 % | 22,9 % | 269. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,0 % | 14,8 % | 13,7 % | 232. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,1 ‰ | −2,5 ‰ | −6,8 ‰ | 108. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 10,0 ‰ | 6,9 ‰ | 3,1 ‰ | 171. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 12,1 ‰ | 7,2 ‰ | 3,7 ‰ | 97. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Hvar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 5.211 | 283.603 | 2.390.500 | 88. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.310 | 676 | 604 | 63. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 14,9 % | 7,0 % | 7,9 % | 197. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 21,0 % | 25,6 % | 25,9 % | 397. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 88,1 m² | 82,7 m² | 100,4 m² | 471. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 36 | 2.196 | 16.654 | 83. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 15,3 | 22,4 | 7,2 | 151. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,8 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Hvar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 4,7 % | 4,7 % | 12,8 % | 384. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 82,3 % | 77,3 % | 31,3 % | 25. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Hvar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 6,3 % | 1,9 % | 6,0 % | 263. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 6,1 % | 11,6 % | 19,5 % | 533. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 2,3 % | 7,9 % | 9,0 % | 541. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.335 € | 8.791 € | 7.821 € | 37. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 7.561 € | 11.451 € | 11.010 € | 540. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.445 € | 7.235 € | 6.391 € | 257. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 815 | 488 | 456 | 5. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 301 | 278 | 302 | 276. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Hvar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,0 % | 6,6 % | 4,6 % | 500. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 54,0 % | 47,6 % | 45,2 % | 45. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.128 | 121.960 | 1.262.193 | 132. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 269 | 282 | 150 | 104. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 6,8 % | 36,2 % | 55,5 % | 542. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Hvar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 709.187 | – | 9.381 | 40. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 176,1 | 44,1 | 1,6 | 44. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 36,3 % | 12,6 % | 6,5 % | 7. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 683.042 | – | 303.422 | 41. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 206.125 | – | 45.455 | 23. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 161,9 | 48,9 | 87,2 | 44. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 3,3 | 4,7 | 6,3 | 136. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 94,0 % | 91,9 % | 92,2 % | 52. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 9.846 | – | 4.527 | 43. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 2.334 | 713 | 1.506 | 46. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 20,0 % | 13,6 % | 6,6 % | 19. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 7,5 % | 5,1 % | 7,1 % | 72. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Hvar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,59 | 2,78 | 2,75 | 378. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Hvar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 252 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 154 | 17.635 | 158.685 | 172. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 41 | 35 | 227. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 188 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 289 | 32.863 | 291.355 | 179. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 68 | 76 | 72 | 317. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,0 | 8,6 | 6,3 | 138. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 130 | 17.671 | 139.372 | 152. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 41 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 25,2 % | 25,7 % | 13,0 % | 40. mjesto od 545 |
Hvar: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
10,0 ‰ u 2025, u usporedbi s 12,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
12,1 ‰ u 2025, u usporedbi s 3,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
36 u 2024, u usporedbi s 40 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.335 € u 2025, u usporedbi s 7.006 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
7.561 € u 2025, u usporedbi s 5.613 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.445 € u 2025, u usporedbi s 4.399 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.128 u 2024, u usporedbi s 974 u 2011
Noćenja turista u godini
495.219 u 2021, u usporedbi s 469.429 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
683.042 u 2025, u usporedbi s 721.841 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
206.125 u 2025, u usporedbi s 204.770 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
9.846 u 2025, u usporedbi s 10.979 u 2018
Gdje je Hvar?
Susjedne lokalne jedinice
- Stari Grad13 km · 3.037
- Milna18 km · 1.053
- Bol20 km · 1.769
- Nerežišća21 km · 927
- Sutivan24 km · 1.070
- Vis24 km · 2.121
- Supetar25 km · 4.708
- Šolta27 km · 2.118
Splitsko-dalmatinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Hvar?
Hvar ima 4.219 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 171. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Hvar: kolika je površina?
Hvar ima površinu od 75,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 56 stanovnika/km².
Hvar: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Hvar) promijenio se s 4.218 na 4.219, odnosno za 0,0 %.
Hvar: gdje se nalazi?
Županija: Splitsko-dalmatinska županija. Geografska širina 43,171, geografska dužina 16,442.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Hvar): kolika je vrijednost?
Hvar: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 6,8 % (2021), što je 542. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Hvar): kolika je vrijednost?
Hvar: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 2,3 % (2021), što je 541. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Hvar: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Hvar): Stari Grad (13 km), Milna (18 km), Bol (20 km), Nerežišća (21 km), Sutivan (24 km).