Jelsa: stanovništvo i statistika
Jelsa: stanovništvo 3.846 (2025), površina 16,3 km², gustoća naseljenosti 236 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 183. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +8,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.846
- 16,3 km²
- 236 stanovnika/km²
Jelsa u brojkama
Ključne informacije
Splitsko-dalmatinska županija: Jelsa je na 21. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 55).
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Jelsa ima 57,1 %, u usporedbi s prosjekom od 25,6 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane: Jelsa ima 31,5 %, u usporedbi s prosjekom od 12,6 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 8,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Jelsa
Jelsa: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.535, a 2025. godine 3.846.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.463 |
| 2021 | 3.525 |
| 2022 | 3.641 |
| 2023 | 3.764 |
| 2024 | 3.830 |
| 2025 | 3.846 |
Jeste li znali?
- Splitsko-dalmatinska županija: prvo mjesto za „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.283.
- Gustoća naseljenosti 2,1 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Stari Grad, na udaljenosti od 16,4 km.
Svi pokazatelji: Jelsa
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Jelsa | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,5 god. | 43,6 god. | 44,8 god. | 102. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 30,4 % | 21,7 % | 22,9 % | 54. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,6 % | 14,8 % | 13,7 % | 289. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,0 ‰ | −2,5 ‰ | −6,8 ‰ | 275. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 16,1 ‰ | 6,9 ‰ | 3,1 ‰ | 102. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 17,2 ‰ | 7,2 ‰ | 3,7 ‰ | 51. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Jelsa | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 5.625 | 283.603 | 2.390.500 | 79. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.607 | 676 | 604 | 34. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,0 % | 7,0 % | 7,9 % | 482. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 57,1 % | 25,6 % | 25,9 % | 10. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,7 m² | 82,7 m² | 100,4 m² | 420. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 43 | 2.196 | 16.654 | 76. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 17,5 | 22,4 | 7,2 | 138. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,9 % | 99,8 % | 99,0 % | 98. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Jelsa | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 14,3 % | 4,7 % | 12,8 % | 264. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 72,7 % | 77,3 % | 31,3 % | 83. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Jelsa | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 7,7 % | 1,9 % | 6,0 % | 232. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 6,4 % | 11,6 % | 19,5 % | 529. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,5 % | 7,9 % | 9,0 % | 472. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.318 € | 8.791 € | 7.821 € | 364. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.819 € | 11.451 € | 11.010 € | 521. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.382 € | 7.235 € | 6.391 € | 277. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 462 | 488 | 456 | 257. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 325 | 278 | 302 | 199. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Jelsa | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,4 % | 6,6 % | 4,6 % | 469. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 45,7 % | 47,6 % | 45,2 % | 255. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 586 | 121.960 | 1.262.193 | 191. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 153 | 282 | 150 | 269. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 21,7 % | 36,2 % | 55,5 % | 500. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Jelsa | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 574.636 | – | 9.381 | 56. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 165,2 | 44,1 | 1,6 | 47. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 31,5 % | 12,6 % | 6,5 % | 12. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 560.011 | – | 303.422 | 56. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 80.069 | – | 45.455 | 60. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 145,6 | 48,9 | 87,2 | 47. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,0 | 4,7 | 6,3 | 32. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 86,0 % | 91,9 % | 92,2 % | 112. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 8.714 | – | 4.527 | 50. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 2.266 | 713 | 1.506 | 49. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 14,9 % | 13,6 % | 6,6 % | 37. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 17,5 % | 5,1 % | 7,1 % | 46. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Jelsa | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,45 | 2,78 | 2,75 | 446. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Jelsa | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 4 | 252 | 1.794 | 60. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 151 | 17.635 | 158.685 | 177. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 39 | 41 | 35 | 190. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 188 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 254 | 32.863 | 291.355 | 208. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 66 | 76 | 72 | 343. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,5 | 8,6 | 6,3 | 173. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 104 | 17.671 | 139.372 | 186. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 27 | 41 | 28 | 282. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 26,2 % | 25,7 % | 13,0 % | 25. mjesto od 545 |
Jelsa: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
16,1 ‰ u 2025, u usporedbi s 18,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
17,2 ‰ u 2025, u usporedbi s 7,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
43 u 2024, u usporedbi s 24 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.318 € u 2025, u usporedbi s 5.176 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.819 € u 2025, u usporedbi s 6.122 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.382 € u 2025, u usporedbi s 4.184 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
586 u 2024, u usporedbi s 514 u 2011
Noćenja turista u godini
504.370 u 2021, u usporedbi s 425.615 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
560.011 u 2025, u usporedbi s 585.923 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
80.069 u 2025, u usporedbi s 80.556 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
8.714 u 2025, u usporedbi s 9.751 u 2018
Gdje je Jelsa?
Susjedne lokalne jedinice
- Stari Grad16 km · 3.037
- Bol17 km · 1.769
- Selca19 km · 1.616
- Vela Luka21 km · 3.723
- Blato22 km · 3.422
- Pučišća24 km · 1.845
- Smokvica24 km · 841
- Sućuraj24 km · 455
Splitsko-dalmatinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Jelsa?
Jelsa ima 3.846 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 183. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Jelsa: kolika je površina?
Jelsa ima površinu od 16,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 236 stanovnika/km².
Jelsa: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Jelsa) promijenio se s 3.535 na 3.846, odnosno za +8,8 %.
Jelsa: gdje se nalazi?
Županija: Splitsko-dalmatinska županija. Geografska širina 43,140, geografska dužina 16,784.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Jelsa): kolika je vrijednost?
Jelsa: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 57,1 % (2021), što je 10. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (Jelsa): kolika je vrijednost?
Jelsa: „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane” iznosi 31,5 % (2021), što je 12. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,5 %.
Jelsa: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Jelsa): Stari Grad (16 km), Bol (17 km), Selca (19 km), Vela Luka (21 km), Blato (22 km).