Vela Luka: stanovništvo i statistika
Vela Luka: stanovništvo 3.723 (2025), površina 42,8 km², gustoća naseljenosti 87,0 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 188. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −7,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.723
- 42,8 km²
- 87 stanovnika/km²
Vela Luka u brojkama
Ključne informacije
Dubrovačko-neretvanska županija: Vela Luka je na 8. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Udio noćenja stranih turista: Vela Luka ima 75,7 %, u usporedbi s prosjekom od 92,6 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 91,6 %.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Vela Luka ima 18,6 %, u usporedbi s prosjekom od 23,2 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Kretanje broja stanovnika: Vela Luka
Vela Luka: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.004, a 2025. godine 3.723.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.805 |
| 2021 | 3.767 |
| 2022 | 3.748 |
| 2023 | 3.737 |
| 2024 | 3.737 |
| 2025 | 3.723 |
Jeste li znali?
- „Udio noćenja stranih turista”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.994.
- Najbliža lokalna jedinica je Blato, na udaljenosti od 6,2 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Makarska (14.408 st.), udaljena 44 km.
Svi pokazatelji: Vela Luka
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vela Luka | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,2 god. | 43,8 god. | 44,8 god. | 110. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 29,1 % | 22,5 % | 22,9 % | 81. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,8 % | 15,4 % | 13,7 % | 373. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,0 ‰ | −2,4 ‰ | −6,8 ‰ | 275. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 3,2 ‰ | 9,4 ‰ | 3,1 ‰ | 271. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 12,1 ‰ | 11,4 ‰ | 3,7 ‰ | 97. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vela Luka | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.494 | 73.746 | 2.390.500 | 146. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 926 | 637 | 604 | 118. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 18,5 % | 6,8 % | 7,9 % | 154. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 29,7 % | 23,3 % | 25,9 % | 201. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 95,0 m² | 89,6 m² | 100,4 m² | 368. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 19 | 402 | 16.654 | 123. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 15,0 | 16,7 | 7,2 | 154. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vela Luka | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 5,1 % | 8,1 % | 12,8 % | 372. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 72,5 % | 80,7 % | 31,3 % | 85. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vela Luka | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,3 % | 3,4 % | 6,0 % | 298. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 11,3 % | 7,4 % | 19,5 % | 445. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,5 % | 6,5 % | 9,0 % | 472. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.422 € | 9.402 € | 7.821 € | 346. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.283 € | 10.865 € | 11.010 € | 404. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.774 € | 7.310 € | 6.391 € | 166. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 430 | 555 | 456 | 353. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 347 | 285 | 302 | 144. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vela Luka | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,8 % | 5,0 % | 4,6 % | 214. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 45,6 % | 50,2 % | 45,2 % | 259. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 680 | 35.314 | 1.262.193 | 172. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 182 | 303 | 150 | 219. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 18,6 % | 23,2 % | 55,5 % | 515. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vela Luka | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 176.813 | – | 9.381 | 91. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 46,0 | 74,0 | 1,6 | 112. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 15,3 % | 18,7 % | 6,5 % | 101. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 162.914 | – | 303.422 | 90. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 26.755 | – | 45.455 | 91. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 43,8 | 84,7 | 87,2 | 106. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,1 | 3,9 | 6,3 | 77. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 75,7 % | 92,6 % | 92,2 % | 137. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 2.897 | – | 4.527 | 94. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 778 | 928 | 1.506 | 104. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 24,3 % | 22,5 % | 6,6 % | 15. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 5,2 % | 8,9 % | 7,1 % | 80. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Vela Luka | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,48 | 2,83 | 2,75 | 429. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vela Luka | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 58 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 120 | 4.954 | 158.685 | 218. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 32 | 42 | 35 | 326. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 63 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 228 | 9.294 | 291.355 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 61 | 79 | 72 | 398. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,9 | 8,3 | 6,3 | 222. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 142 | 4.280 | 139.372 | 135. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 38 | 37 | 28 | 63. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,0 % | 26,9 % | 13,0 % | 112. mjesto od 545 |
Vela Luka: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −13,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
3,2 ‰ u 2025, u usporedbi s 2,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
12,1 ‰ u 2025, u usporedbi s 2,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
19 u 2024, u usporedbi s 33 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.422 € u 2025, u usporedbi s 4.674 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.283 € u 2025, u usporedbi s 6.684 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.774 € u 2025, u usporedbi s 4.554 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
680 u 2024, u usporedbi s 782 u 2011
Noćenja turista u godini
148.475 u 2021, u usporedbi s 134.108 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
162.914 u 2025, u usporedbi s 169.651 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
26.755 u 2025, u usporedbi s 29.767 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
2.897 u 2025, u usporedbi s 2.945 u 2018
Gdje je Vela Luka?
Susjedne lokalne jedinice
- Blato6,2 km · 3.422
- Smokvica15 km · 841
- Jelsa21 km · 3.846
- Lastovo25 km · 738
- Stari Grad28 km · 3.037
- Korčula32 km · 5.581
- Hvar32 km · 4.219
- Bol34 km · 1.769
Dubrovačko-neretvanska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vela Luka?
Vela Luka ima 3.723 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 188. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vela Luka: kolika je površina?
Vela Luka ima površinu od 42,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 87 stanovnika/km².
Vela Luka: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vela Luka) promijenio se s 4.004 na 3.723, odnosno za −7,0 %.
Vela Luka: gdje se nalazi?
Županija: Dubrovačko-neretvanska županija. Geografska širina 42,961, geografska dužina 16,719.
Udio noćenja stranih turista (Vela Luka): kolika je vrijednost?
Vela Luka: „Udio noćenja stranih turista” iznosi 75,7 % (2025), što je 137. mjesto među lokalnim jedinicama (od 143); državni medijan iznosi 92,2 %.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Vela Luka): kolika je vrijednost?
Vela Luka: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 18,6 % (2021), što je 515. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Vela Luka: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vela Luka): Blato (6,2 km), Smokvica (15 km), Jelsa (21 km), Lastovo (25 km), Stari Grad (28 km).