Marčana: stanovništvo i statistika
Marčana: stanovništvo 4.565 (2025), površina 22,5 km², gustoća naseljenosti 203 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 153. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +7,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.565
- 22,5 km²
- 203 stanovnika/km²
Marčana u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Marčana je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Marčana ima 47,9 %, u usporedbi s prosjekom od 15,1 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Marčana ima 77,6 %, u usporedbi s prosjekom od 36,7 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Kretanje broja stanovnika: Marčana
Marčana: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.267, a 2025. godine 4.565.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.243 |
| 2021 | 4.278 |
| 2022 | 4.347 |
| 2023 | 4.474 |
| 2024 | 4.550 |
| 2025 | 4.565 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj noćenja po dolasku”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.151.
- Najbliža lokalna jedinica je Vodnjan - Dignano, na udaljenosti od 8,3 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Pula - Pola (53.545 st.), udaljena 13 km.
Svi pokazatelji: Marčana
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Marčana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,3 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 155. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 25,2 % | 24,2 % | 22,9 % | 168. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,8 % | 13,3 % | 13,7 % | 373. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −2,2 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 81. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 11,2 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 156. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 12,3 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 94. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Marčana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 5.461 | 154.469 | 2.390.500 | 82. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.285 | 807 | 604 | 65. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 47,9 % | 15,1 % | 7,9 % | 9. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 14,6 % | 23,6 % | 25,9 % | 509. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 99,9 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 278. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 12 | 2.004 | 16.654 | 162. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 19,1 | 45,3 | 7,2 | 125. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,4 % | 99,9 % | 99,0 % | 210. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Marčana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 14,0 % | 20,9 % | 12,8 % | 266. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 61,6 % | 71,1 % | 31,3 % | 131. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Marčana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,4 % | 3,1 % | 6,0 % | 445. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,8 % | 14,8 % | 19,5 % | 381. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,2 % | 8,7 % | 9,0 % | 382. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.973 € | 10.182 € | 7.821 € | 138. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.106 € | 11.120 € | 11.010 € | 125. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.267 € | 7.219 € | 6.391 € | 55. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 490 | 588 | 456 | 175. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 312 | 295 | 302 | 234. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Marčana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,7 % | 3,2 % | 4,6 % | 345. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,2 % | 53,3 % | 45,2 % | 138. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 362 | 65.026 | 1.262.193 | 276. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 80 | 317 | 150 | 444. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 77,6 % | 36,7 % | 55,5 % | 27. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Marčana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 334.648 | – | 9.381 | 70. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 79,5 | 141,5 | 1,6 | 81. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 13,0 % | 17,0 % | 6,5 % | 119. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 303.422 | – | 303.422 | 72. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 38.442 | – | 45.455 | 78. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 66,5 | 160,6 | 87,2 | 88. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,9 | 5,7 | 6,3 | 9. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 96,7 % | 95,4 % | 92,2 % | 21. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 5.677 | – | 4.527 | 68. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.244 | 1.824 | 1.506 | 85. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 6,6 % | 17,0 % | 6,6 % | 73. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 0,8 % | 39,2 % | 7,1 % | 102. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Marčana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,72 | 2,57 | 2,75 | 282. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Marčana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 3 | 146 | 1.794 | 79. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 136 | 7.947 | 158.685 | 193. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 30 | 39 | 35 | 342. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 98 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 282 | 14.707 | 291.355 | 186. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 62 | 71 | 72 | 388. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,8 | 7,3 | 6,3 | 450. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 122 | 5.483 | 139.372 | 159. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 27 | 26 | 28 | 282. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,5 % | 23,9 % | 13,0 % | 101. mjesto od 545 |
Marčana: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−2,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
11,2 ‰ u 2025, u usporedbi s 6,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
12,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
12 u 2024, u usporedbi s 8 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.973 € u 2025, u usporedbi s 6.119 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.106 € u 2025, u usporedbi s 8.641 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.267 € u 2025, u usporedbi s 4.908 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
362 u 2024, u usporedbi s 184 u 2011
Noćenja turista u godini
278.100 u 2021, u usporedbi s 153.928 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
303.422 u 2025, u usporedbi s 322.397 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
38.442 u 2025, u usporedbi s 46.255 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
5.677 u 2025, u usporedbi s 5.390 u 2018
Gdje je Marčana?
Susjedne lokalne jedinice
- Vodnjan - Dignano8,3 km · 6.226
- Fažana - Fasana12 km · 3.697
- Pula - Pola13 km · 53.545
- Ližnjan - Lisignano14 km · 4.616
- Medulin15 km · 8.073
- Svetvinčenat16 km · 2.293
- Bale - Valle17 km · 1.354
- Barban17 km · 2.556
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Marčana?
Marčana ima 4.565 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 153. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Marčana: kolika je površina?
Marčana ima površinu od 22,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 203 stanovnika/km².
Marčana: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Marčana) promijenio se s 4.267 na 4.565, odnosno za +7,0 %.
Marčana: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 44,957, geografska dužina 13,955.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Marčana): kolika je vrijednost?
Marčana: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 47,9 % (2021), što je 9. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Marčana): kolika je vrijednost?
Marčana: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 77,6 % (2021), što je 27. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Marčana: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Marčana): Vodnjan - Dignano (8,3 km), Fažana - Fasana (12 km), Pula - Pola (13 km), Ližnjan - Lisignano (14 km), Medulin (15 km).