Opuzen: stanovništvo i statistika
Opuzen: stanovništvo 2.870 (2025), površina 13,3 km², gustoća naseljenosti 216 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 247. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −6,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.870
- 13,3 km²
- 216 stanovnika/km²
Opuzen u brojkama
Ključne informacije
Dubrovačko-neretvanska županija: Opuzen je na 10. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika: Opuzen ima 108, u usporedbi s prosjekom od 79 (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 75.
Kretanje broja stanovnika: Opuzen
Opuzen: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.082, a 2025. godine 2.870.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.866 |
| 2021 | 2.836 |
| 2022 | 2.814 |
| 2023 | 2.797 |
| 2024 | 2.807 |
| 2025 | 2.870 |
Jeste li znali?
- Dubrovačko-neretvanska županija: prvo mjesto za „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”.
- Dubrovačko-neretvanska županija: prvo mjesto za „Udio postelja u kampovima”.
- „Noćenja turista u komercijalnom smještaju”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.863.
- Najbliža lokalna jedinica je Kula Norinska, na udaljenosti od 3,6 km.
Svi pokazatelji: Opuzen
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Opuzen | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,3 god. | 43,8 god. | 44,8 god. | 327. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 24,4 % | 22,5 % | 22,9 % | 193. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,7 % | 15,4 % | 13,7 % | 74. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −1,8 ‰ | −2,4 ‰ | −6,8 ‰ | 68. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 22,6 ‰ | 9,4 ‰ | 3,1 ‰ | 51. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 15,3 ‰ | 11,4 ‰ | 3,7 ‰ | 67. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Opuzen | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.387 | 73.746 | 2.390.500 | 348. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 489 | 637 | 604 | 427. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 3,1 % | 6,8 % | 7,9 % | 374. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 24,0 % | 23,3 % | 25,9 % | 319. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 105,3 m² | 89,6 m² | 100,4 m² | 193. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 402 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,8 | 16,7 | 7,2 | 286. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Opuzen | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 4,2 % | 8,1 % | 12,8 % | 396. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 84,2 % | 80,7 % | 31,3 % | 16. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Opuzen | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 17,0 % | 3,4 % | 6,0 % | 89. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 8,1 % | 7,4 % | 19,5 % | 511. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,6 % | 6,5 % | 9,0 % | 423. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.553 € | 9.402 € | 7.821 € | 326. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.978 € | 10.865 € | 11.010 € | 514. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.454 € | 7.310 € | 6.391 € | 254. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 538 | 555 | 456 | 72. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 316 | 285 | 302 | 220. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Opuzen | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,7 % | 5,0 % | 4,6 % | 219. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 41,1 % | 50,2 % | 45,2 % | 404. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 732 | 35.314 | 1.262.193 | 164. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 261 | 303 | 150 | 111. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 42,4 % | 23,2 % | 55,5 % | 385. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Opuzen | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,7 % | 18,7 % | 6,5 % | 220. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 7.487 | – | 303.422 | 142. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 1.346 | – | 45.455 | 141. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 2,6 | 84,7 | 87,2 | 140. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 5,6 | 3,9 | 6,3 | 90. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 93,1 % | 92,6 % | 92,2 % | 61. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 421 | – | 4.527 | 137. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 147 | 928 | 1.506 | 134. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,0 % | 22,5 % | 6,6 % | 117. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 62,7 % | 8,9 % | 7,1 % | 6. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Opuzen | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,85 | 2,83 | 2,75 | 211. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Opuzen | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 58 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 125 | 4.954 | 158.685 | 211. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 44 | 42 | 35 | 109. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 63 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 310 | 9.294 | 291.355 | 167. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 108 | 79 | 72 | 16. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 10,3 | 8,3 | 6,3 | 25. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 103 | 4.280 | 139.372 | 188. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 36 | 37 | 28 | 91. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 21,2 % | 26,9 % | 13,0 % | 95. mjesto od 545 |
Opuzen: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−1,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
22,6 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
15,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.553 € u 2025, u usporedbi s 4.640 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.978 € u 2025, u usporedbi s 6.650 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.454 € u 2025, u usporedbi s 4.262 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
732 u 2024, u usporedbi s 543 u 2011
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
7.487 u 2025, u usporedbi s 3.154 u 2021
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
1.346 u 2025, u usporedbi s 438 u 2021
Broj postelja u komercijalnom smještaju
421 u 2025, u usporedbi s 317 u 2018
Gdje je Opuzen?
Susjedne lokalne jedinice
- Kula Norinska3,6 km · 1.340
- Slivno4,2 km · 1.822
- Zažablje5,1 km · 473
- Metković8,0 km · 15.460
- Ploče11 km · 7.806
- Janjina15 km · 566
- Pojezerje18 km · 884
- Gradac21 km · 2.425
Dubrovačko-neretvanska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Opuzen?
Opuzen ima 2.870 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 247. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Opuzen: kolika je površina?
Opuzen ima površinu od 13,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 216 stanovnika/km².
Opuzen: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Opuzen) promijenio se s 3.082 na 2.870, odnosno za −6,9 %.
Opuzen: gdje se nalazi?
Županija: Dubrovačko-neretvanska županija. Geografska širina 43,017, geografska dužina 17,563.
Noćenja turista u komercijalnom smještaju (Opuzen): kolika je vrijednost?
Opuzen: „Noćenja turista u komercijalnom smještaju” iznosi 7.487 (2025), što je 142. mjesto među lokalnim jedinicama (od 143); državni medijan iznosi 303.422.
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (Opuzen): kolika je vrijednost?
Opuzen: „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika” iznosi 108 (2025/2026), što je 16. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 72.
Opuzen: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Opuzen): Kula Norinska (3,6 km), Slivno (4,2 km), Zažablje (5,1 km), Metković (8,0 km), Ploče (11 km).