Ražanac: stanovništvo i statistika
Ražanac: stanovništvo 2.864 (2025), površina 12,5 km², gustoća naseljenosti 229 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 248. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −2,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.864
- 12,5 km²
- 229 stanovnika/km²
Ražanac u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Ražanac je na 15. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Stopa nezaposlenosti: Ražanac ima 1,4 %, u usporedbi s prosjekom od 4,6 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Ražanac ima 92,4, u usporedbi s prosjekom od 73,7 (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Kretanje broja stanovnika: Ražanac
Ražanac: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.946, a 2025. godine 2.864.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.765 |
| 2021 | 2.737 |
| 2022 | 2.722 |
| 2023 | 2.751 |
| 2024 | 2.815 |
| 2025 | 2.864 |
Jeste li znali?
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.751.
- Gustoća naseljenosti 2,0 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Starigrad, na udaljenosti od 7,1 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Poličnik (5.157 st.), udaljena 11 km.
Svi pokazatelji: Ražanac
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Ražanac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,1 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 115. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 28,1 % | 24,0 % | 22,9 % | 92. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,0 % | 14,6 % | 13,7 % | 350. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −2,5 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 92. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 21,6 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 57. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 12,2 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 95. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Ražanac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.632 | 156.903 | 2.390.500 | 197. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 958 | 1.001 | 604 | 107. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 17,4 % | 16,9 % | 7,9 % | 168. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 34,7 % | 27,9 % | 25,9 % | 113. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 115,5 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 60. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 107 | 2.578 | 16.654 | 34. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 92,4 | 73,7 | 7,2 | 20. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 99,8 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Ražanac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,8 % | 5,0 % | 12,8 % | 459. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 71,6 % | 71,4 % | 31,3 % | 90. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Ražanac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,5 % | 5,7 % | 6,0 % | 333. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,1 % | 10,8 % | 19,5 % | 406. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,8 % | 7,3 % | 9,0 % | 222. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.603 € | 8.574 € | 7.821 € | 311. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.627 € | 11.201 € | 11.010 € | 185. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.478 € | 6.929 € | 6.391 € | 248. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 423 | 489 | 456 | 375. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 336 | 309 | 302 | 166. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Ražanac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,4 % | 4,6 % | 4,6 % | 526. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 40,9 % | 46,3 % | 45,2 % | 409. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 215 | 45.382 | 1.262.193 | 372. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 76 | 274 | 150 | 451. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 65,5 % | 34,2 % | 55,5 % | 159. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Ražanac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 181.297 | – | 9.381 | 90. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 64,9 | 64,1 | 1,6 | 93. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 14,6 % | 12,9 % | 6,5 % | 108. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 195.433 | – | 303.422 | 86. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 27.178 | – | 45.455 | 90. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 68,2 | 64,6 | 87,2 | 85. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,2 | 5,4 | 6,3 | 23. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 90,8 % | 87,2 % | 92,2 % | 85. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 3.704 | – | 4.527 | 81. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.293 | 1.008 | 1.506 | 81. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 2,9 % | 7,5 % | 6,6 % | 94. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 11,6 % | 22,5 % | 7,1 % | 56. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Ražanac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,61 | 2,66 | 2,75 | 365. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Ražanac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 107 | 6.478 | 158.685 | 231. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 39 | 35 | 227. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 6 | 112 | 1.925 | 59. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 191 | 13.110 | 291.355 | 262. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 67 | 78 | 72 | 331. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,0 | 8,8 | 6,3 | 138. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 79 | 6.213 | 139.372 | 235. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 37 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 16,2 % | 22,3 % | 13,0 % | 191. mjesto od 545 |
Ražanac: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−2,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
21,6 ‰ u 2025, u usporedbi s 9,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
12,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,4 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
107 u 2024, u usporedbi s 28 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.603 € u 2025, u usporedbi s 4.997 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.627 € u 2025, u usporedbi s 7.631 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.478 € u 2025, u usporedbi s 4.287 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
215 u 2024, u usporedbi s 108 u 2011
Noćenja turista u godini
159.462 u 2021, u usporedbi s 96.836 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
195.433 u 2025, u usporedbi s 162.067 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
27.178 u 2025, u usporedbi s 20.121 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
3.704 u 2025, u usporedbi s 3.791 u 2018
Gdje je Ražanac?
Susjedne lokalne jedinice
- Starigrad7,1 km · 1.768
- Vrsi9,6 km · 2.211
- Poličnik11 km · 5.157
- Posedarje13 km · 3.441
- Nin14 km · 3.259
- Privlaka18 km · 2.429
- Jasenice19 km · 1.480
- Novigrad19 km · 2.090
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Ražanac?
Ražanac ima 2.864 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 248. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Ražanac: kolika je površina?
Ražanac ima površinu od 12,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 229 stanovnika/km².
Ražanac: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Ražanac) promijenio se s 2.946 na 2.864, odnosno za −2,8 %.
Ražanac: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,283, geografska dužina 15,350.
Stopa nezaposlenosti (Ražanac): kolika je vrijednost?
Ražanac: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 1,4 % (2021), što je 526. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Ražanac): kolika je vrijednost?
Ražanac: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 92,4 (2024), što je 20. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Ražanac: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Ražanac): Starigrad (7,1 km), Vrsi (9,6 km), Poličnik (11 km), Posedarje (13 km), Nin (14 km).