Korčula: stanovništvo i statistika
Korčula: stanovništvo 5.581 (2025), površina 4,9 km², gustoća naseljenosti 1.139 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 117. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +0,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 5.581
- 4,9 km²
- 1.139 stanovnika/km²
Korčula u brojkama
Ključne informacije
Dubrovačko-neretvanska županija: Korčula je na 6. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Korčula ima 10,3 %, u usporedbi s prosjekom od 23,2 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem: Korčula ima 27,4 %, u usporedbi s prosjekom od 26,9 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 24,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Korčula
Korčula: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 5.535, a 2025. godine 5.581.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 5.423 |
| 2021 | 5.427 |
| 2022 | 5.441 |
| 2023 | 5.480 |
| 2024 | 5.539 |
| 2025 | 5.581 |
Jeste li znali?
- Dubrovačko-neretvanska županija: prvo mjesto za „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”.
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 686.
- Gustoća naseljenosti 10,1 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Lumbarda, na udaljenosti od 5,0 km.
Svi pokazatelji: Korčula
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Korčula | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,3 god. | 43,8 god. | 44,8 god. | 224. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 25,7 % | 22,5 % | 22,9 % | 146. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,6 % | 15,4 % | 13,7 % | 153. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −2,0 ‰ | −2,4 ‰ | −6,8 ‰ | 75. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 15,6 ‰ | 9,4 ‰ | 3,1 ‰ | 104. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 12,7 ‰ | 11,4 ‰ | 3,7 ‰ | 88. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Korčula | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.655 | 73.746 | 2.390.500 | 101. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 860 | 637 | 604 | 136. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 13,0 % | 6,8 % | 7,9 % | 221. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,3 % | 23,3 % | 25,9 % | 337. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,0 m² | 89,6 m² | 100,4 m² | 437. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 24 | 402 | 16.654 | 112. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 30,9 | 16,7 | 7,2 | 92. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 99,9 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Korčula | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 4,8 % | 8,1 % | 12,8 % | 379. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 76,0 % | 80,7 % | 31,3 % | 58. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Korčula | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,4 % | 3,4 % | 6,0 % | 445. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 6,6 % | 7,4 % | 19,5 % | 527. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 4,1 % | 6,5 % | 9,0 % | 515. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.947 € | 9.402 € | 7.821 € | 261. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.380 € | 10.865 € | 11.010 € | 495. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.797 € | 7.310 € | 6.391 € | 160. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 505 | 555 | 456 | 135. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 303 | 285 | 302 | 268. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Korčula | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,3 % | 5,0 % | 4,6 % | 281. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 49,5 % | 50,2 % | 45,2 % | 153. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.367 | 35.314 | 1.262.193 | 118. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 247 | 303 | 150 | 135. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 10,3 % | 23,2 % | 55,5 % | 537. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Korčula | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 405.993 | – | 9.381 | 65. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 75,1 | 74,0 | 1,6 | 85. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 23,1 % | 18,7 % | 6,5 % | 37. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 420.405 | – | 303.422 | 62. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 105.163 | – | 45.455 | 49. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 75,3 | 84,7 | 87,2 | 80. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 4,0 | 3,9 | 6,3 | 129. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 84,3 % | 92,6 % | 92,2 % | 122. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 5.987 | – | 4.527 | 67. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.073 | 928 | 1.506 | 92. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 14,8 % | 22,5 % | 6,6 % | 38. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 7,9 % | 8,9 % | 7,1 % | 70. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Korčula | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,62 | 2,83 | 2,75 | 359. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Korčula | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 6 | 58 | 1.794 | 39. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 328 | 4.954 | 158.685 | 77. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 59 | 42 | 35 | 21. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 63 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 439 | 9.294 | 291.355 | 111. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 79 | 79 | 72 | 160. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,3 | 8,3 | 6,3 | 260. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 207 | 4.280 | 139.372 | 96. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 37 | 37 | 28 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 27,4 % | 26,9 % | 13,0 % | 19. mjesto od 545 |
Korčula: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−2,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
15,6 ‰ u 2025, u usporedbi s 4,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
12,7 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
24 u 2024, u usporedbi s 49 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.947 € u 2025, u usporedbi s 5.159 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.380 € u 2025, u usporedbi s 6.690 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.797 € u 2025, u usporedbi s 4.724 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.367 u 2024, u usporedbi s 1.367 u 2011
Noćenja turista u godini
297.041 u 2021, u usporedbi s 339.790 u 2013
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
420.405 u 2025, u usporedbi s 413.646 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
105.163 u 2025, u usporedbi s 94.304 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
5.987 u 2025, u usporedbi s 6.850 u 2018
Gdje je Korčula?
Susjedne lokalne jedinice
- Lumbarda5,0 km · 1.289
- Orebić5,7 km · 3.878
- Trpanj14 km · 661
- Smokvica17 km · 841
- Sućuraj20 km · 455
- Gradac25 km · 2.425
- Janjina26 km · 566
- Blato27 km · 3.422
Dubrovačko-neretvanska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Korčula?
Korčula ima 5.581 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 117. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Korčula: kolika je površina?
Korčula ima površinu od 4,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.139 stanovnika/km².
Korčula: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Korčula) promijenio se s 5.535 na 5.581, odnosno za +0,8 %.
Korčula: gdje se nalazi?
Županija: Dubrovačko-neretvanska županija. Geografska širina 42,950, geografska dužina 17,117.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Korčula): kolika je vrijednost?
Korčula: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 10,3 % (2021), što je 537. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (Korčula): kolika je vrijednost?
Korčula: „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem” iznosi 27,4 % (2021), što je 19. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 13,0 %.
Korčula: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Korčula): Lumbarda (5,0 km), Orebić (5,7 km), Trpanj (14 km), Smokvica (17 km), Sućuraj (20 km).