Zadar: stanovništvo i statistika
Zadar: stanovništvo 74.393 (2025), površina 51,3 km², gustoća naseljenosti 1.450 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +1,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 74.393
- 51,3 km²
- 1.450 stanovnika/km²
Zadar u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Zadar je na 1. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Kretanje broja stanovnika: Zadar
Zadar: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 73.344, a 2025. godine 74.393.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 70.811 |
| 2021 | 70.806 |
| 2022 | 71.437 |
| 2023 | 72.716 |
| 2024 | 73.749 |
| 2025 | 74.393 |
Jeste li znali?
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Stanovništvo”.
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”.
- „Dovršeni stanovi u godini”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 7.185.
- Gustoća naseljenosti 12,9 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Zadar
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Zadar | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,2 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 430. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,5 % | 24,0 % | 22,9 % | 363. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,8 % | 14,6 % | 13,7 % | 65. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −2,1 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 78. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 10,9 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 163. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 11,2 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 108. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Zadar | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 45.217 | 156.903 | 2.390.500 | 5. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 639 | 1.001 | 604 | 244. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 7,6 % | 16,9 % | 7,9 % | 277. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,8 % | 27,9 % | 25,9 % | 250. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 84,3 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 493. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 878 | 2.578 | 16.654 | 2. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 55,9 | 73,7 | 7,2 | 43. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,8 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Zadar | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 6,2 % | 5,0 % | 12,8 % | 352. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 80,5 % | 71,4 % | 31,3 % | 29. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Zadar | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,7 % | 5,7 % | 6,0 % | 431. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 8,9 % | 10,8 % | 19,5 % | 497. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,8 % | 7,3 % | 9,0 % | 461. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.115 € | 8.574 € | 7.821 € | 124. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.284 € | 11.201 € | 11.010 € | 106. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.476 € | 6.929 € | 6.391 € | 32. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 492 | 489 | 456 | 168. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 259 | 309 | 302 | 465. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Zadar | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,9 % | 4,6 % | 4,6 % | 255. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,5 % | 46,3 % | 45,2 % | 133. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 28.393 | 45.382 | 1.262.193 | 6. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 385 | 274 | 150 | 47. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 15,0 % | 34,2 % | 55,5 % | 528. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Zadar | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 2.020.302 | – | 9.381 | 9. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 28,2 | 64,1 | 1,6 | 124. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 11,0 % | 12,9 % | 6,5 % | 145. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 2.316.458 | – | 303.422 | 7. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 676.459 | – | 45.455 | 4. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 31,1 | 64,6 | 87,2 | 112. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 3,4 | 5,4 | 6,3 | 135. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 87,7 % | 87,2 % | 92,2 % | 103. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 28.357 | – | 4.527 | 9. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 381 | 1.008 | 1.506 | 122. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 15,1 % | 7,5 % | 6,6 % | 36. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 4,3 % | 22,5 % | 7,1 % | 83. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Zadar | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,62 | 2,66 | 2,75 | 359. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Zadar | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 47 | 95 | 1.794 | 5. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 3.348 | 6.478 | 158.685 | 5. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 45 | 39 | 35 | 91. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 20 | 112 | 1.925 | 5. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 6.867 | 13.110 | 291.355 | 5. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 92 | 78 | 72 | 57. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 11,1 | 8,8 | 6,3 | 19. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 3.358 | 6.213 | 139.372 | 5. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 45 | 37 | 28 | 20. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 30,8 % | 22,3 % | 13,0 % | 11. mjesto od 545 |
Zadar: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−2,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
10,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
11,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
878 u 2024, u usporedbi s 300 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.115 € u 2025, u usporedbi s 6.012 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.284 € u 2025, u usporedbi s 8.441 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.476 € u 2025, u usporedbi s 5.105 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
28.393 u 2024, u usporedbi s 20.947 u 2011
Noćenja turista u godini
1.518.174 u 2021, u usporedbi s 1.042.513 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
2.316.458 u 2025, u usporedbi s 1.862.847 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
676.459 u 2025, u usporedbi s 557.659 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
28.357 u 2025, u usporedbi s 30.475 u 2018
Gdje je Zadar?
Susjedne lokalne jedinice
- Preko4,7 km · 3.675
- Kali6,2 km · 1.651
- Bibinje6,7 km · 4.246
- Kukljica8,9 km · 641
- Sukošan9,9 km · 4.998
- Zemunik Donji12 km · 2.314
- Galovac14 km · 1.251
- Nin14 km · 3.259
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Zadar?
Zadar ima 74.393 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Zadar: kolika je površina?
Zadar ima površinu od 51,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.450 stanovnika/km².
Zadar: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Zadar) promijenio se s 73.344 na 74.393, odnosno za +1,4 %.
Zadar: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,114, geografska dužina 15,227.
Dovršeni stanovi u godini (Zadar): kolika je vrijednost?
Zadar: „Dovršeni stanovi u godini” iznosi 878 (2024), što je 2. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 4.
Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (Zadar): kolika je vrijednost?
Zadar: „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja” iznosi 47 (2025/2026), što je 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 1.
Zadar: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Zadar): Preko (4,7 km), Kali (6,2 km), Bibinje (6,7 km), Kukljica (8,9 km), Sukošan (9,9 km).