Lopar: stanovništvo i statistika
Lopar: stanovništvo 1.105 (2025), površina 26,2 km², gustoća naseljenosti 42,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 485. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −11,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.105
- 26,2 km²
- 42 stanovnika/km²
Lopar u brojkama
Ključne informacije
Primorsko-goranska županija: Lopar je na 32. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 36).
Stopa nezaposlenosti: Lopar ima 0,8 %, u usporedbi s prosjekom od 4,0 % (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Lopar ima 4,9 %, u usporedbi s prosjekom od 21,1 % (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Lopar
Lopar: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.242, a 2025. godine 1.105.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.111 |
| 2021 | 1.117 |
| 2022 | 1.114 |
| 2023 | 1.109 |
| 2024 | 1.117 |
| 2025 | 1.105 |
Jeste li znali?
- Primorsko-goranska županija: prvo mjesto za „Noćenja turista po stanovniku u godini”.
- Primorsko-goranska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.669.
- Gustoća naseljenosti 2,7 puta je manja od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Lopar
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Lopar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,0 god. | 46,6 god. | 44,8 god. | 259. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,9 % | 25,8 % | 22,9 % | 334. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,8 % | 12,5 % | 13,7 % | 261. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,4 ‰ | −7,7 ‰ | −6,8 ‰ | 205. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −4,5 ‰ | 9,1 ‰ | 3,1 ‰ | 408. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −2,7 ‰ | 8,7 ‰ | 3,7 ‰ | 483. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Lopar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.847 | 208.353 | 2.390.500 | 276. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.668 | 793 | 604 | 30. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 19,4 % | 11,0 % | 7,9 % | 140. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 4,9 % | 21,1 % | 25,9 % | 544. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,4 m² | 84,1 m² | 100,4 m² | 427. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 21 | 932 | 16.654 | 119. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 39,4 | 17,9 | 7,2 | 68. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Lopar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 6,4 % | 23,2 % | 12,8 % | 349. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 78,5 % | 64,6 % | 31,3 % | 40. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Lopar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,4 % | 2,0 % | 6,0 % | 387. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,5 % | 14,0 % | 19,5 % | 480. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 3,2 % | 7,2 % | 9,0 % | 535. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.816 € | 10.457 € | 7.821 € | 64. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 7.675 € | 12.574 € | 11.010 € | 538. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.091 € | 7.408 € | 6.391 € | 338. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 733 | 526 | 456 | 8. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 306 | 333 | 302 | 253. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Lopar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 0,8 % | 4,0 % | 4,6 % | 542. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 49,5 % | 50,8 % | 45,2 % | 153. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 94 | 93.107 | 1.262.193 | 487. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 84 | 350 | 150 | 431. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 31,1 % | 38,8 % | 55,5 % | 452. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Lopar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 704.309 | – | 9.381 | 41. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 620,5 | 59,1 | 1,6 | 4. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 41,1 % | 11,3 % | 6,5 % | 3. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 672.267 | – | 303.422 | 44. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 95.014 | – | 45.455 | 54. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 608,4 | 66,3 | 87,2 | 4. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,1 | 4,9 | 6,3 | 27. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 92,3 % | 89,4 % | 92,2 % | 70. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 9.341 | – | 4.527 | 47. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 8.453 | 875 | 1.506 | 2. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 11,0 % | 13,0 % | 6,6 % | 54. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 38,6 % | 22,7 % | 7,1 % | 19. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Lopar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,71 | 2,42 | 2,75 | 292. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Lopar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 135 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 9.312 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 35 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 99 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 34 | 18.300 | 291.355 | 516. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 31 | 69 | 72 | 518. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,5 | 8,2 | 6,3 | 107. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 41 | 8.642 | 139.372 | 381. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 37 | 33 | 28 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 15,6 % | 28,0 % | 13,0 % | 209. mjesto od 545 |
Lopar: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−4,5 ‰ u 2025, u usporedbi s 4,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−2,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
21 u 2024, u usporedbi s 31 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.816 € u 2025, u usporedbi s 5.969 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
7.675 € u 2025, u usporedbi s 5.683 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.091 € u 2025, u usporedbi s 4.327 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
94 u 2024, u usporedbi s 39 u 2011
Noćenja turista u godini
588.117 u 2021, u usporedbi s 633.684 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
672.267 u 2025, u usporedbi s 721.702 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
95.014 u 2025, u usporedbi s 95.947 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
9.341 u 2025, u usporedbi s 9.613 u 2018
Gdje je Lopar?
Susjedne lokalne jedinice
- Rab8,5 km · 7.219
- Baška16 km · 1.791
- Punat21 km · 1.910
- Senj22 km · 5.631
- Krk25 km · 7.472
- Vrbnik28 km · 1.195
- Cres29 km · 2.880
- Novi Vinodolski33 km · 4.395
Primorsko-goranska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Lopar?
Lopar ima 1.105 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 485. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Lopar: kolika je površina?
Lopar ima površinu od 26,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 42 stanovnika/km².
Lopar: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Lopar) promijenio se s 1.242 na 1.105, odnosno za −11,0 %.
Lopar: gdje se nalazi?
Županija: Primorsko-goranska županija. Geografska širina 44,831, geografska dužina 14,731.
Stopa nezaposlenosti (Lopar): kolika je vrijednost?
Lopar: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 0,8 % (2021), što je 542. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Lopar): kolika je vrijednost?
Lopar: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 4,9 % (2021), što je 544. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Lopar: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Lopar): Rab (8,5 km), Baška (16 km), Punat (21 km), Senj (22 km), Krk (25 km).